Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Web Sitesi Tasarlamak Ne Demektir?

Koray Kışlalı

Pazar Danışmanı
Katılım
22 Eylül 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Ankara
Web sitesi
www.koraykislali.com
Bu makale, bir web sitesi tasarlama hakkında bildiklerimizi gözden geçirmek için bilgiler sağlar. Bu makalenin konusu, bir web sitesinde tasarım kavramının gerçekte ne olduğu ile ilgilidir. Bu kavramdan tam olarak ne anlamamız gerektiği, gerekçeleriyle birlikte tartışılmaktadır. Bir web sitesi tasarlamaya gelince, tasarım konseptinin aslında neleri kapsadığından bahsedilir. Bir konuya farklı bir bakış açısı sunmaya çalışır. Bu yazı internette başarılı olmak isteyen firma ve girişimcileri bilinçlendirmek amacıyla yazılmıştır. Bu alanda üretim yapan kişi ve işletmelere de hitap etmektedir. Çizilmesi gereken nokta, web sitesinin yapımında bahsedilen tasarım kavramının bir görünümden ziyade tüm süreci kapsayan bir faaliyet olduğudur.

Tasarım Deyince Ne Anlıyoruz?​

Web sitesi tasarımı kavramına geçmeden önce tasarımdan ne anladığımızdan bahsedelim. Tasarım dediğimizde ne anlamalıyız? Bu soruya büyük ölçüde bir şeyin imajıyla ilgili cümlelerle cevap verilir. Tasarım kavramının genellikle sadece görsel unsurları kapsadığı düşünülür. Ancak tasarım sadece görünümle ilgili özellikleri tanımlayan bir kavram değildir. Örneğin, bir süreç tasarlamak, bir metin tasarlamak veya bir yayın tasarlamak gibi daha geniş bir kavramdır.

Bu nedenle tasarım, işin bir parçası olmaktan çok tüm faaliyeti ve süreci tanımlar.

Tasarım kelimesi Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde "akılda tasavvur edilen şekil, tasavvur" olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca aynı kaynakta, "Bir araştırma sürecinin çeşitli aşamalarında izlenecek yol ve prosedürleri tasarlama çerçevesi" olarak tanımlanmıştır. Bu ikinci tanım hemen hemen her şeyi özetliyor. Tasarım, farklı sektörlerde kendine yer bulan çok geniş bir kavramdır. Bu kavramı tanımlamak gerektiğinde elbette konunun tüm yönleriyle ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Konu bir web sitesi çerçevesinde ele alındığından burada sadece tasarım kelimesinin tanımlarına yer verilmiştir.

Web Sitesi Tasarım Konsepti​

Web sitesinde tasarım kavramı ile ilgili söylenebilecek önemli bir nokta vardır. Özellikle bir web sitesi söz konusu olduğunda, tasarım kavramı sadece nasıl göründüğü ile ilgili değildir. Ayrıca bir web sitesi oluşturma, yayınlama ve geliştirme süreçlerini de kapsar. Örneğin söz konusu web projesinin planlaması bir tasarımdır. Web sitesindeki kullanıcıların nasıl ve ne şekilde yönlendirilmesi gerektiği, tasarlanması gereken konular arasındadır. Web sitenizdeki metinleri oluşturmak, metni tasarlamak anlamına gelir. Elbette tüm bu bilgileri taşıması gereken güçlü bir altyapının da tasarlanması gerekiyor. Tasarımın sadece görsel bir olgu olmadığını gösteren örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Şirketler genellikle yalnızca web sitelerinin nasıl göründüğüyle ilgilenir. Her şeyden önce, işin bu yönüne önem veriyorlar. Ayrıca birçok firmanın web sitesi tasarımı da yanlıştır. Ancak bu elbette ayrı bir yazının konusu. Konumuz kapsamında değerlendirecek olursak, tasarım kavramı firmaların web sitelerinde sadece görsel boyutla sınırlı gibi görünmektedir. Bu dar algı elbette haklı nedenlere dayanmaktadır. Örneğin internetin hayatımıza girdiği ilk günlerde web siteleri sadece görsel kriterler dikkate alınarak üretiliyordu. Bu sebeplerden bazıları, içerdiği bilgi ve altyapıdan ziyade görünüş unsurlarına odaklanılarak yapılması olabilir.

Bir web sitesi tasarlamak sadece arayüzündeki özelliklerle ilgili değil, aynı zamanda birçok farklı bileşenden oluşan tüm bu karmaşık süreci doğru bir şekilde yönetmekle ilgilidir. Oldukça fazla sayıda katmanı içeren bu karmaşık sürecin tamamı aslında bir tasarımdır. Firmaların bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla yazılan “İş için Web Sitesi Nedir?” Ayrıca makaleyi de inceleyebilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Amacım şirketlerin kendilerini internette doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeyi girişimcilere aktarmak.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Koray Kışlalı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst