Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Varis Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Varis nedir sorusunun en kısa ve net cevabı bacak toplar damarın genişlemesidir. Varis genel olarak bacaklarda bulunan toplar damarların genişlemesi görevini yapamamasıdır. Varis vücudun birçok yerinde meydana gelebilir. En sık görülen ve sıklıkla tedavi edilen ise bacak varisidir. Dolayısı ile varis nedir diye sorulduğunda kastedilen bacaklardaki varistir. Varis ne demek denildiğinde ise temelde bacak toplar damarlarının genişlemesi ve işlevini yerine getirememesidir diye cevaplanabilir. Genişleyen toplardamarlar kirli kanı kalbe taşıma görevini yapamaz. Sonuçta damar plastik bir poşet gibi olur. Kalbe dönemeyen kirli kanın damar içinde kalması nedeni ise ağrı, sızı, kramp, kaşıntı ve renk değişikliği meydana gelir.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı ile varis aynı şeyi ifade etmektedir. Varis hastalığı bacak toplardamarlarındaki genişleme sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Bacaklarda oluşan bu damar genişlemesi nedeniyle oluşan dolaşım bozukluğu pıhtı atmasına neden olabilir. Bu nedenle varis hastalığı tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı bacakta kılcal damarların artması şeklinde veya genişlemiş bir damarın görülmesi ile fark edilir. Bunun yanı sıra, ağrı ve kramp ile de varis kendini gösterebilir. Hastalar bazen başka hiçbir bulgu olmadan kramp nedeni ile başvurabilmektedir. Varis başlangıcı tespit edildiği anda tedavi edilirse hastalık daha fazla ilerlemeden kişi çok fazla eziyet çekmeden problemin önüne geçilebilir.

Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Varis başlangıcı nasıl anlaşılır diye soranlara verilecek tek bir cevap yoktur. Çünkü, farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bu nedenle, bacaklarla ilgili bir sıkıntı olduğunda Doppler Ultrason ile değerlendirilmesi önerilir. Bacaktaki şikâyetin neden kaynaklandığı bu şekilde net olarak söyleyebilir. Varis muayenesi tabi ki varis başlangıcının en net şekilde anlaşılmasına yarayacaktır.

Belirtileri Nelerdir?

Damarlarda meydana gelen genişlemeye bağlı olarak damarların boğumlu hale gelmesi varis rahatsızlığının ilk belirtisidir. Ancak, her zaman bu belirti tek başına görülmeyebilir. Varis bacaklar ve ayak bileklerinde görülmektedir. Varisin oluşmasının temel nedeni genetik ve yaşam tarzıdır diyebiliriz. Genetik olarak yatkın olan kişilerin bu durumun yanı sıra uzun süre ayakta duran işler yapması ile varis ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre ayakta durmak bacak damarlarında basıncın artmasına neden olarak damarların genişlemesine neden olabilmektedir.

Zararı Nedir?

Varisin zararları ise kirli kanın toplardamar içinde birikmesi ve beklemesi nedeni ile oluşur. Varisli hastada kirli kan bacak damarlarında birikince çevre dokuya sızar ve dokunun beslenmesi bozulmaya başlar. Tıkalı bir kanalizasyon gibi atık madde etrafa sızmaya başlar. Bunun sonucu olarak sızlama, ağrı, kramp ve uzun dönemde kaşıntı baş gösterir. Tedavi ertelendikçe renk değişimi ve daha da sonra varis yaraları oluşmaya başlar. Bunların dışında, damar içindeki durağan kan pıhtılaşmaya meyillidir. Yani varisin zararları arasında damar içinde oluşan pıhtıyı da sayabiliriz. Dolayısı ile tedavide çok geç kalınmaması iyi olacaktır.
 
Son düzenleme:
Üst