Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nedir?

Yemek Profesörü

Yeni Üye
Katılım
17 Kasım 2019
Mesajlar
2
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.yemekprofesoru.com
Çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilmeyen yeşil mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor. Yeşil mercimek yağsız protein, demir ve fosfat açısından zengin bir besin olarak insanlarda kemik sağlığının korunmasını sağlıyor. Mercimek, bezelye ve fasulye gibi bakliyat veya baklagil ailesine aittir, ancak aslında tohumdur. Mercimeğin fasulyeye göre en büyük avantajı, ıslatma gerektirmemeleri ve en iyi aromalı suda veya bir çorba veya güveç tarifi içinde pişirilmesidir. Kırmızı veya sarı mercimek doğrudan saksıya eklenebilir ve şeklini korumadıkları için koyulaştırıcı görevi görür. Kahverengi, yeşil ve siyah mercimek, yemek bitmeden yaklaşık yarım saat önce eklenebilir ve şeklini koruyacak ve hoş, neredeyse etli bir dokuya sahip olacaktır.

Mercimek veganlar ve vejetaryenler için harika bir protein kaynağıdır.

Çok yönlüdürler, vitamin ve minerallerle doludurlar ve 100 gram 26g protein içerir ve bu da size günlük önerilen ödeneğin yaklaşık% 52'sini sağlar. Yüksek oranda lif içeren yeşil mercimek insülin direncinin dengelenmesini de sağlıyor. Fosfor, kalsiyum, protein, karbonhidrat; potasyum, lif, demir ve sodyum açısından zengin olan yeşil mercimekte B1 vitamini, B2 vitamini ve folik asit bulunuyor.

Yeşil mercimeğin dış kısmında posa iç kısmında ise besleyici olan nişasta ve protein bulunmaktadır. Kolesterol içermeyen besinler arasında birinci sırada yer alan yeşil mercimek, içeriğinde karbonhidrat bulunmaktadır. Çocuk ve yetişkinler için besleyici yeşil mercimek yemeği ve salatası yapılarak tüketilebilir.Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?​

Yüksek oranda lif içeren yeşil mercimek, vücutta kolesterol seviyesini düşürür. Kolesterol seviyesinin sürekli olarak insan vücudunda normal seviyelerde durması, kalp hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir. İçerdiği kalsiyum nedeni ile yeşil mercimeğin faydaları arasında, çocuklarda ve yetişkinlerde kemik sağlığı koruyucu etkisine sahiptir.

Diş Sağlığı Açısından Son Derece Faydalıdır.​

Diş minesini koruyucu özelliğe sahip olan yeşil mercimek, bir yaşından itibaren diş sağlığı için çocuklara tükettirilmelidir. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Bu sayede sindirim sistemini tedavi edici güce de sahiptir. Diyabet hastaları için büyük bir şifa deposu olan yeşil mercimek vücut şeker seviyesini dengeleyen yegâne besinlerden birisidir. Şeker hastalarının en az haftada bir kez tüketmeleri gerekir.

Sabah kahvaltılarından önce çiğ olarak bir bardak ılık su ile beş adet yutulan yeşil mercimek vücut kolesterol dengesini korumak için yeterlidir. Vücutta yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermeye yönelik etkileri en fazla görülen besinler arasında sayılabilir. Diyet yapan kişiler yeşil mercimeğin yağsız salatasını tüketmeyi tercih etmelidir.

Kas ve kemik yapısını güçlendirici etkiye sahip olan yeşil mercimek çocuklar için kemik ve kas gelişimini kuvvetlendirirken, yaşı ilerlemiş kişilerde kemik erimesinin oluşmasını engellemektedir. B12 vitamini içerdiği için yeşil mercimek yaşı ilerlemiş kişilerde Alzheimer ve demans gibi hastalıkların görülmesini engeller.

Web Site: https://www.burayabakiniz.com/
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst