Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Geri dönüşümün faydalarına geçmeden önce, geri dönüşüm nedir kısaca bu sorunun yanıtı ile başlayalım yazımıza. Geri dönüşüm, kullanılmış-ve-bir-daha-kullanılmayacak olan maddelerin tekrar işlenmesi ve tüketici ile yeniden buluşmasına verilen isimdir. Geri dönüşüm maddelerini; plastik şişeler, araba lastikleri, kırık cam parçaları, meral parçalar ve özetle tüm kullanım ömrünü doldurmuş maddeler olarak verebiliriz.

Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkânı olan atıkların fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutularak ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesidir.Geri dönüşümde amaç, kaynakların aşırı kullanımını önlemektir aslında. Böylelikle çöp miktarı azalır; çevreye fayda sağlamak yolunda ciddi bir adım atmış oluruz.

Geri Dönüşümün Önemi

Kâğıt, karton, cam, plastik, metal vb. Bu maddeler geri dönüşüm işlemi sayesinde sadece doğayı korumakla kalmaz cebimizi de korur. Ülke ekonomisine de büyük katkı sağlar geri dönüşüm. Bu sayede ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarı azalır ve enerji kullanımı ciddi oranda düşer.

Kullanılmış ve işlevini yitirmiş bir kâğıdın, geri dönüşümü hava kirliliği, su kirliliği ve su kullanımı gibi giderleri önemli ölçüde azaltır. Yapılan araştırmalara göre 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılması, 7-8 ağacın kesilmesini önler. Geri dönüşümün önemine dair karşımıza çıkan maddelerden birkaçı şunlardır;
  • Doğal kaynakların azalmasını ciddi oranda önler.
  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • Çöp miktarı azalır, böylece daha temiz bir doğa olur.
  • Ekonomiye katkı sağlar, yukarıda sözünü ettiğimiz hurda malzemelerde olduğu gibi.
Toprağın verimi arttırır. Böylece hem organik hem de besin değeri yüksek ürünler soframızla buluşur. Her şeyin doğalının, doğadan geldiğini düşünürsek doğa için atacağımız her adım bize sağlık ve iyi yaşam olarak geri dönecektir.

Geri Dönüşümün Ekonomik ve Çevresel Katkıları Nelerdir?

Geri dönüşümün faydalarını ekonomik ve çevresel katkılar olarak iki bölüm halinde ele alabiliriz. Peki nedir bu çevresel ve ekonomik faydalar? Gelin birlikte göz atalım.

Geri Dönüşümün Ülke Ekonomisine Katkıları;

İsrafın önüne geçilir, daha az atık elde etmiş oluruz.

Hammadde tüketiminin azalmasını sağlar böylece ekonomiye direkt katkı olur.

Enerji tasarrufu sağlar, gereksiz enerji kullanımının önüne geçilmiş olunur.

Geri dönüşüm atıkların toplayanlara ekstra ekonomik fayda sağlar böylece yeni bir iş kolu ortaya çıkar, istihdamı artırır, işsizliği azaltır. Başka ülkelerden ithal edilmesi gereken maddelerin azalmasını sağlar böylece ithalat masraflarını önemli ölçüde düşürür.

Geri Dönüşümün Çevreye Katkıları;

Geri dönüşüm sayesinde ağaçlar, mineraller ve su kaynakları korunur.

Böylece aslında tüm bu “kirlilik kaynakları”na yeni bir sayfa açılmış olur; bembeyaz ve kirden arınmış bir sayfa. Tüketim malzemesi üretimi için yeni hammadde arayışına gerek kalmaz, böylece hem hava hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Sera gazı emisyonunun düşmesine neden olarak küresel ısınma konusunda önemli bir katkı sağlar. İnsan sağlığına zarar verecek çöp atıklara engel olunur böylece doğaya destek çıkarak sağlığımıza da katkı sağlamış oluruz.

Geri Dönüşümü Olan Ürünler Nelerdir?

Tabi birçoğumuzun aklında neleri geri dönüşüm ile yeniden kullanabileceğimiz sorusu oluyor.

Bildiklerimiz kâğıt, metal, cam peki ya bilmediklerimiz?

Geri dönüşümü olan ürünlerden birkaçını şu şekilde sayabiliriz; alüminyum, bakır, demir, beton, plastik, piller, motor yağı, akümülatörler, organik atıklar, tekstil ürünleri, ahşap ve bazı elektronik aletler.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Çevremizde pek çok atık kutusu görüyoruz; hastanelerde, mahalle aralarında, AVM’lerde kısaca her yerde. Bu atık çöp kutularının üzerinde farklı ibareler dikkatimiz çeker; kâğıt, cam, plastik... Her malzemeye, sahip olduğu özelliklere göre geri dönüşüm yöntemleri uygulanır. Örneğin kâğıt… Kâğıt ilk olarak su içerisinde liflerinden ayrılır. İçerisinde lif olmayan yabancı maddeler için ise temizleme işlemi vardır.

Hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır. Atık kâğıt sürekli geri dönüşüm ile kazanılmaz elbette. Her geri dönüşümde bu liflerin boyu kısalır ve liflerin yapışması için yabancı maddeler ilave edilir. Aksi halde yeni kâğıt üretilemez çünkü.

Özetle her bir geri dönüşüm maddesinin, kendi özelliklerine göre farklı geri dönüşüm yöntemleri vardır ve bu yöntemler değişiklik gösterir.
 
Son düzenleme:
Üst