Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Oto Ekspertiz Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Oto ekspertiz hizmeti bir bütün olarak ele alınırsa, alınacak otomobilin veya satılacak otomobilin tarihçesini gösteren hizmetin tamamıdır. İkinci el araç satın almadan önce oto ekspertiz raporunu almanız çok önemlidir. Binek araçlar, SUV'lar, kamyonlar, servis otobüsleri veya iş araçları dahil tüm araçlara uygulanabilir. Bu kelime uzman olarak Türkçeye çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Uzman, belirli bir konuda teknik bilgiye sahip kişi anlamına gelir. 2. el "oto ekspertiz" ise ustalar tarafından teknik cihaz ve ekipmanlarla; Arabaları detaylı bir şekilde incelemek ve onlar hakkında fikir vermek demektir. Ekspertiz raporu ile aracı her açıdan tanımlayabilir veya aracın kusurları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede satın alınacak aracın geçmişi öğrenilebilir. Belirtilen kontrollerden geçen araç hakkında rapor düzenlenir. Bu testler sonucunda tüm kusurlar tespit edilir ve raporda gösterilir. Araç alırken aracın temiz olması alıcı için önemlidir.

Ancak bu durum alıcı tarafından her zaman doğru tespit edilememektedir. Satıcı, araçtaki herhangi bir kusuru gizleyebilir veya alıcıya kusur olmadığını söyleyebilir. Bu aracın değerini artıracaktır. Aracın temiz olduğundan emin olmak için oto ekspertiz işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlemin alıcı tarafından aracın ve satıcının güveninin kazanılması ve aracın gerçek değerinin tespit edilebilmesi için yapılması gerekmektedir.

Oto ekspertizde yapılan kontroller:

  • Kaporta Boya Kontrolleri.
  • Şase Kontrolü.
  • Motor Mekanik Kontroller.
  • Mekanik Alt Kontroller.
  • Diagnostic (OBD Beyin Testi).
  • İç – Dış Ekspertiz.
  • Fren/Amortisör/Yanal Kayma Test.
  • Dyno/Motor Güç Testi.
  • Elektronik Kontroller.

Ekspertizin Önemi Nedir?

İkinci el araç satın almadan önce oto ekspertiz işlemi yapılması gerekmektedir. Araç ekspertiz hizmeti hem güvenli sürüş hem de satın alma için önemlidir. Satın almadan önce araçtaki arıza ve benzeri kusurların bilinmesi durumunda daha güvenli sürüş sağlar. Ayrıca satın almak istediğiniz araçta meydana gelen hasar, arıza veya yapılan masraflar hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Bu duruma göre aracın değerini siz belirlersiniz. Kaza incelemesinde hiçbir şey bulunmasa bile kaporta ve boya kontrollerinde son derece dikkatli olunmalıdır.

Bazen kaza durumlarında kaza kaydı oluşturulmadan şahıslar aralarında anlaşabilir.
Bu nedenle oto ekspertiz raporu sonucunda aracın kaporta ve boya muayenesinden aracın kazaya karışıp karışmadığını anlamak mümkündür. Bu gibi konularda oto ekspertiz uzmanı olan oto ustaları aracı her açıdan inceler ve size bir rapor sunar. Aracı teklif edilenler doğrultusunda belirlenen fiyattan alıp almamak tamamen size kalmış. Oto ekspertiz nedir sorusuna genel bir tanım verdik. Bununla birlikte, bunun için genel bir tanım her zaman doğru değildir. Bu nedenle nasıl yapılır sorusunun ele alınması ve detaylı bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bu, işlemin alıcı veya satıcı tarafında çok önemlidir. Değerleme uzmanı tarafından yapılacak işlemden önce aracın temiz bir şekilde servise gelmesi gerekmektedir. Temiz olmayan bir araçta mekanik ve boya kontrolü kesin sonuç vermez.
 
Son düzenleme:
Üst