Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir İşletme de En Büyük Sorun Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Pazarlama sorunlari


Bir işletme için en önemli nokta reklam, pazarlama ve tanıtımdır. Dünyada birçok işletmenin ürün ve hizmet sunduğu bugünkü pazarda başarılı olmak için pazar araçlarını çok iyi kullanmak gerekir. Fakat, kobiler bilgi eksikliği sebebi ile pazarda ciddi sorun yaşamaktadır. Sanayi sektörü alanında çalışan bir firma için pazar sorunu ve temel pazar faaliyeti içinde oluşan farkı tespit etmek bu araştırmada ana bir amacı oluşturur.

Pazarlama Sorunu Nedir?​


Araştırmanın yan amacı sektör ayrımı olmaksızın kobilerin yaşadığı sorunları tespit etmek ve temel pazarlama faaliyetlerinde; etkin olan ve olmayan diğer pazarlama konularında yaşanan sorunlar arasında bir fark olup olmadığını incelemektir. Bu amaç ile İTO üyesi, 312 Kobi üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda sanayi sektöründe faaliyet gösterenler ile hizmet sektöründe faaliyet gösterenler arasında; iç pazarda pazar araştırması ve pazarlama karması sorunları vardır.

Dış pazar da ise ürün, hizmet ve fiyatlar ile ilgili sorunlar ya da devlet desteğinden yararlanma konularında farklılık olduğu görülmüştür. Bu unsurların tümünde sanayi sektöründekilerin hizmet sektöründekilere oranla daha fazla sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Pazarlama departmanı stratejik iş planı yapma, müşteri ve pazar veritabanı üst yönetime raporlama yapma gibi temel pazarlama faaliyetlerinde sanayi sektöründekilerin hizmet sektöründekilere göre daha etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
 
Son düzenleme:
Üst