Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

World Wide Web Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Web 3725218 1200


World Wide Web Nedir ve Ne Anlama Gelir?

"World Wide Web" (WWW veya Web), internet üzerinde bulunan hipermetin belge sistemidir. Hipermetin, metin içinde bağlantıların bulunduğu bir tür metindir ve bu bağlantılar (hiperbağlantılar) diğer hipermetin belgelerine veya diğer türleri içeren dosyalara ve web sayfalarına götürür. Bu sayede, internet üzerinde yer alan bilgi ve verilere hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz. WWW, 1989 yılında İngiltere'de Tim Berners-Lee tarafından geliştirilmiştir. O dönemlerde, internet üzerinde bulunan bilgi ve veriler sadece metin dosyaları şeklinde idi ve bu dosyalar arasında geçiş yapmak için komut satırı kullanılırdı. Berners-Lee, hipermetin belge sistemini geliştirerek, internet üzerinde bulunan verilere daha kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilmesini sağlamıştır. Bugün, Web, dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılmakta ve internet üzerinde yer alan bilgi, veri, görsel, ses ve video dosyalarına erişim sağlamaktadır.

World wide web (www) dünyadaki tüm bilgisayarların birbiriyle iletişim kurduğu görüntüdür. Ses dosyalarının ve verilerin paylaşıldığı dünya çapında bir ağdır. Her web sitesinin (www) ile başlayan kendi adresi vardır. İnternet adreslerinin başında kullanılan (www) uzantısının ne olduğunu ve ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Günümüzde tüm dünyada internet ağlarında kullanılan (www) uzantısı aslında sanal ortamda farkında olmadan arama yaptığımızda işimizi kolaylaştırıyor. Aradığımız bilgilere tek bir kanaldan ulaşmamızı ve dolayısıyla bu bilgilere daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.

Web, aynı zamanda birçok çeşitli amaç için kullanılmaktadır.

Günümüzde ise altın değerine sahip olan şey, bilgidir. Bizler bu bilgiye, İnternet aracılığı ile rahatça erişebiliyoruz. Ancak, bunun için de kullanmamız gereken bir parola var. Bizi, günümüz çağının bilgisine eriştiren paroladır. Yani, diğer deyişle sanal ağların sihirli sözcükleridir. Açılımı, world wide web olan bu ifade, Türkçede “Geniş Dünya Ağı” anlamına gelmektedir. Hatta, hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde, dünya üzerinde kullanılan bütün bilgisayarlar, birbiri ile iletişim kurabilmekte, bilgi alışverişini sağlamaktadır. Buna kısaca, web adı verilmektedir.

(www) Nedir?

Web, dünyada internetin en çok ticareti yapılan parçasıdır. Bu nedenle tüm bilgiler burada toplanmalıdır. www uzantısı, internette yayınlanan tüm bilgilerin aynı kanalda toplanmasını ve kişilerin bu bilgilere tek bir kanal üzerinden ulaşmasını sağlar. Bunu biraz daha açık ifade etmek gerekirse: İnternette yayınlanacak çok fazla materyal var. Çeşitli konularda makaleler, belgeler, fotoğraflar, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik ve videolar içerir. Bunları yayınlayan kişilerin amacı daha fazla kişiye ulaşmaktır. Ancak, e-posta adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz kişileri arayıp bu materyalleri tek tek gönderemeyiz, değil mi? Bu, kelimenin tam anlamıyla iğne ile kuyu kazmak anlamına gelir ve sonuç olarak hiçbir şey elde etmeyiz. Bu nedenle yayınlanacak bilgi ve materyallerin tek bir noktada toplanması gerekmektedir. İşte (www) web uzantısı tüm bu belgeleri tek bir kanalda toplayarak günümüz internet kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yapısı ve Özellikleri

World Wide Web'e bağlanmak için Netscape Comminicator veya Microsoft Internet Explorer'ı destekleyen İnternet paketlerinin kullanılması yeterlidir. Her halükarda bu programları desteklemeyen bir bilgisayar veya tarayıcı günümüzde üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken bir şey daha var. Ve bu, İnternet ve web kavramlarının aynı olmadığıdır. İnternet denilince akla çok daha geniş bir ağ gelmelidir. Ancak Web dediğimiz kısım bu çok büyük ağın çok büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Dünyadaki tüm İnternet kullanıcıları internete web üzerinden bağlıdır.

Tarihçesi

Web kavramı ilk olarak dünya biliminin kalbinin attığı İsviçre'deki CERN fizik laboratuvarında geliştirildi. 1989 ve 1990 yıllarında hayatımızda internet diye bir kavram yokken buradaki bilim insanları çalışmalarını tüm dünyaya bir an önce duyurabilecekleri bir sistem oluşturmaya çalışıyorlardı. Bununla birlikte, 1993 yılında Illinois Üniversitesi'nde, çapraz geçişli bir grafik tarayıcı olan sözde "Mossiac" sistemi geliştirildi. Ancak tüm bu çalışmalar, bilim adamlarının istediği hız ve özelliklerde bilgi paylaşımını sağlamadı. Bu nedenle daha da çok çalışmaya başladılar. World Wide Web sistemi yapılan çalışmalar sonucunda keşfedilmiş ve 1990'lı yılların sonunda tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir sistem olmuştur.
 
Son düzenleme:
Üst