Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

haberde

New member
Web sitesi çok iyi bir altyapıya sahip olmalıdır. Bildiğiniz gibi İnternet sitesi projesini yaptırmada ki en önemli kavram arama motorlarında bulunabilirliği artırmaktır. Tasarlanan Web tasarım projesi arama motorları tarafından bulunamıyor ise hiç bir anlamı yok demektir. Çünkü beklentiniz müşteri bulmak ve var olan müşterilere ulaşım konusunda bir takım kolaylıklar sağlamaktır. Bu durumda birinci kriterin önemini tam olarak vurgulamış oluyor.

Web sitesi hakkında yapılan araştırmalara göre; İnternet kullanıcıları estetik açıdan sade tasarlanmış, konuya odaklanan, kolay anlaşılabilir ve rahat gezilebilir siteleri çekici buldukları tespit edilmiştir. Bir sitenin hızlı yüklenmesi; platformların geçişinde iyi bir performans göstermesi de kullanıcıların önem verdikleri bir diğer konu olarak öne çıkıyor.

Web tasarım nasıl olmalıdır?

Web tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu görsel kullanım aşamasında olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre bir sayfasına girildiğinde orada durup durulmayacağını ilk belirleyen etkenin görsel kullanımı olduğunu ortaya koymuştur. Bazen bir resim veya bir fotoğraf bir çok cümlenin anlatmak istediğini kısaca anlatır. Eğer sitenizin sosyal medya alanında da tanıtımını yapıyorsanız görselleri kullanmanız size artı bir puan kazandıracaktır. Sosyal medya platformlarında görsellik hızı daha akışkandır, bu görsellere daha çok ziyaretçi çekmeniz kaçınılmazdır. İnternet siteniz dinamik olarak yeterli olsa bile görsel açıdan kendini anlatamaz.

Etkili ve sade bir İnternet sitesi tasarımı, karmakarışık ve dağınık sitelere göre birçok avantaj sağlıyor. Sitenin ziyaretçileri tarafından kolay algılanması, mesajın alıcıya en etkili ve kısa yoldan iletilmesi anlamına gelmektedir.

İyi Bir web sitesi nasıl olmalıdır?

Bir proje tasarlamaya ya da düzenlemeye başlamadan önce mesajı oluşturmanız gerekiyor. Burada markanızın bilinirliğini kullanarak belirli bir amaç çerçevesinde ilerleyebilirsiniz. Tasarımı yaparken atacağınız her adım bu amaca hizmet edecek doğrultuda olmalıdır. Örneğin; web siteniz belirli bir ürünü vurgulayacak ise ziyaretçiler ürün bilgilerini ve görüntülerini kolayca bulabilmeli ve ürünü satın alabilmelidir. Ziyaretçinin sitenizde istediği ürünü saniyelerce aramak zorunda kalması amacınıza hizmet etmez.

Bunlara ek olarak İnternet sitesinin daha hızlı açılması hedeflenmiş ise görsellik arka planda olabilir. Ön planda renkler ve stiller gösterilebilir. Görselliğin daha az olması ve flash gibi eklentilerin çok az kullanılması web sitesinin daha hızlı açılmasını ve sade görünmesini sağlayacaktır.

Web Sitesi İçin Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?
 
Son düzenleme:

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
283
Mesajlar
297
Kullanıcılar
66
Son üye
Medyadia
Üst