Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yumuşak suyun avantajları nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Bir çok kişi temiz içme suyunun faydalarını bilir, ancak yumuşak suyun ailelere sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir. Yumuşak suyun yaşamınızdaki kalitenizi şu şekilde geliştirir.

Yumuşak Suyun Avantajları Nelerdir?

Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizde ki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir. Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur.

Bataryaların bozulmasını engeller. Tuvalet sifonlarının ömrünü arttırır. Sert su tesisatta mineral kalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı azalmaz. Sert su kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Isıtıcıda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.

Traş yanmalarını azaltır. Yumuşak suyun avantajları traş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Traş bıçağınızın da ömrünü uzatır. Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Bulaşık, çamaşır makineleri nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.

Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.Lavabo-Fayans gibi su gören yüzeylerin kireç tabakası ile örtülmesini yok eder ilk günkü görüntüsünü korur temizliği azalır.

Drop 660x330


Ciltlerinde sabun kalıntıları kalmaz.

Cildin doğal yağı minerallerle kaplanmadığı için ciltleri daha yumuşak ve sağlıklı olur. Sert sularda sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır. Cildi temizlemek için daha az sabuna ihtiyaç olur. Bu özellikler daha küçük çocuklar için önemlidir. Küçük yaşlarda ciltleri sabun ve temizlik ürünlerine karşı daha hassastır. Yumuşak suyla az miktar sabun ve şampuan uzun süre kullanılır.

Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamaşır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Normal olarak ½ veya 2/3 daha az temizlik ürünüyle aynı hatta daha iyi sonuç alırsınız. Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinesi daha uzun ömürlü olur.

Yumuşak suyun avantajları bize ne kazandırır?

Sert suyun bıraktığı film tabakası ve sabun kalıntıları olmadığından kirli yerler ve duvarlar kolay temizlenir. Lekeler ve halkalar banyoda oluşmazlar.
Bardak ve tabaklarda çizgiler oluşmaz.
Korozyona ve basınca dayanıklı tank
Tuz tankından oluşur
Otomatik Valf
Reçine

Tam Otomatik Su Yumuşatma Cihazları ve Özellikleri

Sistemlerde Otomatik kumanda valfları kullanılmaktadır. Otomatik kumanda başlığı sistem yıkama sırasında kendisine ait otomatik by-pass’dan su vermeye devam ederek kullanıcının susuz kalmasını önler. Valflar zaman ayarlı (Timer’lı) veya volümetrik (Debiye göre ayarlı) olarak dizayn edilebilmektedir. Valfların otomatik olarak ayarlanabilmesi sayesinde en az su ve tuz tüketimi ile ters yıkama sağlanır.

Sistemi satın alırken kullanılan valf, reçine ve tanka önem verilmeli içerikleri ve menşeleri sorulmalıdır. Yumuşak Suyun Avantajları; Kötü reçine zamanından erken özelliğini ve kapasitesini kaybetmektedir, Kötü seçilen tank zaman içinde deforme olup su kaçaklarına neden olmaktadır, kötü seçilen otomatik valf ise teknik arızalara yol açmakta ve tuzun çok yenmesini veya yıkama su tüketiminin çok artmasına neden olarak işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Size ucuz olarak kurulduğunu zannettiğiniz sistem zamanla ekonomikliğini maliyete dönüştürmektedir.

Sistemi alırken kullanılan valf, reçine ve tanka önem verilmeli içerikleri ve menşeleri sorulmalıdır. Kötü reçine zamanından erken özelliğini ve kapasitesini kaybetmektedir, Kötü seçilen tank zaman içinde deforme olup su kaçaklarına neden olmaktadır, kötü seçilen otomatik valf ise teknik arızalara yol açmakta ve tuzun çok yenmesini veya yıkama su tüketiminin çok artmasına neden olarak işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Size ucuz olarak kurulduğunu zannettiğiniz sistem zamanla ekonomikliğini maliyete dönüştürmektedir.

Su Yumuşatma Sistemleri

Suda sertliğe sebebiyet veren kalsiyum (Ca) ve magnezyum ( Mg ) iyonlarının sudan uzaklaştırılması işlemidir. tam otomatik su yumuşatma cihazları, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının katyonik reçine yatağından geçirilerek Sodyum iyonları ile yer değiştirmesi esasına dayanır.Böylece iyon değiştirme yöntemi ile sistemden çıkan suyun sertliği giderilmiş olur. Kapasitesi dolan sodyum bazlı katyonik reçineler zaman, debi ve çıkış suyu sertlik değerine bağlı olarak tuzlu su ile rejenere edilirler.

Sistemlerde single ve tandem olarak ikiye ayrılırlar. Single sistem tekli tankta bu tankı kontrol eden otomatik valftan oluşur. Bu valfta kendi arasında zaman kontrollü ve debi kontrollü olarak ikiye ayrılır. Rejenere zamanı reçinenin su sertliğinde vereceği kapasiteye göre zaman veya debi kontrollü olarak valf seçimi yapılır. Tandem sistemlerde ikili tanka yine tandem olarak çalışan debi kontrollü valf otomasyonu sağlar. Sistemlerin doğru seçilmesi iyi bir mühendislik seçimi ile olur.Sistemden max. Kazanç ve verimliliğin sağlanması amaca uygun doğru bir seçimin yapılması ile olur.

Yumuşak Suyun Avantajları

Sertlik, sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının iyon konsantrasyona eşit olan bir parametredir. Bu iyonlar, suyun tabiatta doğal döngüsü içerisinde toprak ve kayaçlar ile temasında, akış veya depolandığı rezervuarlarda, temas ettiği tuz minerallerinin suda çözünmesi sonucunda su kaynaklarına geçerler. Sudaki sertlik, her türlü su iletim hatlarında ve ekipmanlarda bünyesindeki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının çeşitli formlarda çökmesi sonucunda; Yumuşak Suyun Avantajları nelerdir inceleyiniz.

Isı transfer hatlarında zamanla birikinti ve kireç taşı oluşumuna, boru cidarlarında kesit daralması ve tıkanıklıklara Isı transferinin azalması sonucunda enerji sarfiyatının artmasına ve korozyon gibi problemlere yol açar. Bu durum mevcut tesisat, iletim hatları ve kullanılan ekipmanların zarar görmesine, ekonomik kullanılabilirlik süresinin kısalmasına veya ekonomik açıdan telafisi çok zor olan problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Sert sular, aynı zamanda sağlık açısından sakıncalı olmakla beraber, deterjan ve temizlik ürünlerinin de aşırı tüketilmesine neden olurlar.

Diğer konuları takip etmek için buraya bakınız
 
Son düzenleme:
Üst