Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yeni sürücü belgesi » ehliyet nasıl alınır?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Yeni sürücü belgesi almak isteyen adayların en çok merak ettiği konu ehliyet nasıl alınır? hangi adımlardan geçilir, kaç yaşında alınır? Yeni sürücü»»belgesi (ehliyet) alma aşaması nelerdir? Vb. tüm sorularınıza makalemizde yanıt bulabilirsiniz. Makalede yer alan bilgiler ile ilk kez ehliyet almak isteyen sürücü adayları ve şuan mevcut ehliyetlerine farklı bir sınıf eklemek isteyen sürücüler için hazırlanmıştır.

Ehliyet almak için yapılacaklar

Ne tür bir araç kullanmayı düşünüyorsunuz?

Hobi için mi, iş için mi, gündelik hayat için mi araç kullanacağınızı seçin. Örneğin; Tarlada çalışan bir çiftçinin traktör sürmeye ihtiyacı vardır dolayısı ile F tipi bir ehliyet almak zorundadır. Yada şantiye gibi ortamlarda çalışan bir birey ise G tipi ehliyet ( iş makinesi ) almak zorundadır. Zira ben sadece işten eve, evden işe gideceğim diyorsanız da B tipi ehliyet de sizin için yeterli olacaktır.

Ehliyet sınıf seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bazı ehliyet sınıflarının, başka bir ehliyeti de kapsıyor olması. Ne demek istiyoruz; C1 veya C tipi ehliyet almak istiyorsanız, C tipi ehliyetin de faydalanabildiği araçları kullanabilirsiniz yani M, B, B1, F sınıf araçları.

Unutmayın her ehliyet sınıfını kolay kolay alamıyorsunuz, hatta bazılarını belirli yaşlarda bile alamazsınız. Çünkü her ehliyet tipinde olmasa da bazı ehliyet tiplerinde deneyim veya yaş gibi şartlar istenmektedir.

Yeni yönetmelikte ilk defa sürücü kursuna yazılacak adayları ilgilendiren gelişmeler de var. Sürücü kurslarına ilk defa başvuran adaylar stajyerlik şartının yanı sıra ceza puanı uygulamasına da tabi olacak.

Bu süre içerisinde sürücü adayları 75 ceza puanı almamalı.

Adayların 75 ceza puanını doldurması halinde sahip oldukları ehliyet ellerinden alınacak. Böylece sürücü adayları ehliyet alabilmek için yeniden kursa başvurmak durumunda kalacak.

Daha fazla bilgi edinmek için; Ehliyet.co web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yada buradan » sürücü kursu forumuna dönerek diğer yazıları takip edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst