Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Uzay ve roket çalışmaları merkezi

resthit

Yeni Üye
Katılım
22 Ağustos 2019
Mesajlar
13
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Turkey
Bandırma merkezde 2015 yılında kurulan uzay ve roket araştırmaları merkezi Hezerfen Space, hiçbir kurum ve kuruluştan bağımsız çalışan, tamamı gönüllülerden oluşan bir ekip. Üniversite öğrencilerinin ve farklı mesleklerden kişilerin yer aldığı merkezimiz hiçbir şekilde bir şirket veya firma değildir. Roket imalatı ve tasarımının yanı sıra motorlar alanında da çalışan ekibimiz, 1959 yılından bu yana aynı disiplin ve özveri ile çalışıyor. Tüm roket sistemlerimizi doğadan ilham alarak tasarlıyor ve isimlendiriyoruz. Tasarım ve işlevsellik önceliğimiz olmakla birlikte, irtifa farkını sınırlamadan sistemlerimizin hareket kabiliyetini hayal edebildiğimiz kadar geliştirmeye çalışıyoruz. Geleceğin uzayda olduğunu biliyoruz, "geleceğimiz gökyüzünde" diye her zaman hissediyoruz.

Hazerfen Space Ne Yapar?

Genelde mühendislik öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Hezerfen Space, daha çok uzay ve havacılık alanlarında çalışmalar yürütüyor. Ayrıca roket ve roketçilikte dünya çapında muadilleri olan sistemlerin ekonomik hale getirilmesi ve bu sistemlerin minimize edilmesi gibi faaliyetleri yürütmektedir. Uzay çalışmaları yapan diğer ekipler gibi Hazerfen Uzay ekibi de çalışmalarını sahada temsil etmeyi amaçlıyor. Türkiye'de çağdaş bir teknoloji merkezi olmayı hedefleyen kurumumuz, gelecekte uzay yarışında da adından söz ettirecek bir merkez olmayı hedeflemektedir.

Gerçekleşen Projeleri Nelerdir?

Bandırma'da bulunan ve 47 kişilik gönüllü bir ekipten oluşan Hazerfen Space, uzay sanayi ve savunma sanayi alanında çalışmalar yürütmekte ve geliştirmeyi planlamaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler;
  • Sistemsel ve donanımsal çalışmalar yapmak
  • Birçok projenin CFD analizini gerçekleştirmek
  • Khan – 1A ve Alfa Engine isimli katı yakıt roket motorları ve
  • 3 adet motor testi ekibin gerçekleştirmiş olduğu projelerden bazılarıdır.
İlerleyen dönemlerde ise Atmosfer içi testler yapmayı planlamaktadır.

Hezarfen Space
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst