Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Topçam plajı piknik ve mesire alanı

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Antalya günü birlik piknikçilerin adresi Topçam Plajı. Uzun zamandır vatandaşa kapalı olan Topçam yenilenerek halkın hizmetine sunuldu. Modernize edilerek-daha kullanışlı hale getirilen Topçam plajı ve mesire alanı dinlenmek ve piknik yapmak isteyen günübirlik misafirlerin ve Antalyalıların yeni adresi oldu.

Engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma guruplarından, otoparkına kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Yenileyerek Antalyalıların hizmetine sunulan Topçam vatandaşların vazgeçemeyeceği günübirlik piknik alanlardan biri oldu.

Gencinden yaşlısına piknik yapmak ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler; haftanın yedi günü, Antalya’nın yeni topçam piknik alanı ve plajını ziyaret ediyor.

Topcam plaji piknik alani


Şehir Gürültüsünden Uzak ve Sakin Bir Mekan
Yapılan yatırımlarla Topçam Günübirlik Piknik Alanı; Halkın daha güvenilir, temiz, huzurlu bir ortamda piknik yapması ve denize girmesi için modern ve kullanışlı bir duruma getirildi. Peyzajı, yolları, aydınlatması, piknik alanları ve plaj hizmetleri ile bambaşka bir Topçam oluşturuldu.

30 dönümlük arazi üzerine kurulu günübirlik piknik alanında, yaklaşık bin 500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli 200 oturma grubu konuldu. Çocuklar için de alçak oturma grupları yer alıyor. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste ebeveynlerin ve çocukların ayrı ayrı faydalanabileceği bin adet çeşme ve lavabo bulunuyor. Tesis, ziyaretçilerin otopark sıkıntısını çözmek için 300 araç kapasiteli otopark alanına sahip.

Antalya Topçam Mesire Alanı Nerede?
Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda ise Sarısu çayı ve Antalya limanı yer alır. Plaj, doğu ve batısında yükseklikleri 2-15 metre arasında değişen falezler tarafından çevrilmiştir. Topçam plajının kuzey sınırını ise; Antalya körfezinin batısında NE-SW doğrultulu uzanan Beydağları ve Tahtalı dağının uzantısı olan Tünektepe (674 metre) oluşturur.

Topçam plajı, Antalya- Kemer kara yolunun 14. kilometresinde, kara yolunun 250 metre güneyinde yer alır. Topçam plajının kuzeyinde bulunan Beydağları’nın uzanış doğrultusundan dolayı, sahada kıyı tipi faylı kıyılar ve boyuna kıyılar şeklindedir.

Topçam plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 650 metredir. Kuzey güney yönündeki kumsal genişliği ise, 2 metre ile 40 metre arasında değişir. Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaşıldıkça plajın genişliğinin kaybolduğu ve falezlerin ortaya çıktığı görülür. Bu falezlerin dalgalar tarafından cialis side effects aşındırılması sonucunda, plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur.

Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki falezlerin parçalanması sonucu yer yer kıyıda kaya parçacıklarına rastlanır.

Topçam plajı ince kumullardan mahrum bir plajdır.
Kıyı ile ormanlık saha arasında geniş çakıl taşı alanları bulunur. Söz konusu çakıl taşlarının boyutları, konyaaltı plajındakiler ile hemen hemen aynıdır. Topçam plajında, Konyaaltı plajında olan denizin ani derinleşmesi nispeten daha yavaş ve kademeli bir şekildedir. Kıyı gerisinde denize dikine uzanan dağlık sahanın varlığına rağmen, deniz aniden derinleşmez. Bu durum plajın 750 metre kadar açıklarında bulunan Sıçan adasının varlığı ile açıklanabilir.

Topçam Piknik Alanı
Topçam plajında derinlik, ortalama bir insan boyunu yaklaşık 15- 22 metre dolaylarında geçer. Topçam piknik alanı ve çevresinde denizin altı, ilk beş metreye kadar iri çakıl taşları ve kayalıklar ile kaplı iken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullar ile kaplanır ve Sıçan adası yakınlarına kadar bu şekilde devam eder. Topçam plajına turistik değer katan özelliklerinden birisi de, plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan adasıdır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adada eğim S-N doğrultusundadır. Hemen hemen tamamı makiler ve zeytinliklerden oluşan adanın özellikle güneye bakan yamaçlarında, bitki örtüsünün yoğunluğu göze çarpar. Adanın kuzey kesiminde şiddetli eğim nedeniyle, bitki örtüsü uygun yetişme ortamı bulunmaz.

Piknik İçin İhtiyacınız Olan Her şey Topçam Plajında
Topçam’da; Mescit, mangal yerleri, duşa kabin, WC, çevre aydınlatma, otopark, kasap, market ve büfeler ziyaretçilerin konforu için en iyi şekilde tasarlandı. Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen vatandaşlar piknik için evlerinden çıktığı zaman, tesiste kömür, et çeşitleri, içecek türleri ve market ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Temizlik ve düzen konusunda da çok hassas olan tesis, oturma gruplarının yakın alanlarına çöp konteyner ve bidonları yerleştirildi. Alanda mescitten çocuklar için oyun guruplarına kadar vatandaşların tüm ihtiyaçları düşünülerek düzenleme yapıldı. Plaj hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için, isteyen belirli bir ücret ödeyerek şezlonglardan faydalanabiliyor. Özel bireyler Topçam’da da unutulmadı. Engelli bireyler, günübirlik tesise yerleştirilen engelli rampaları ile plajı ve piknik alanlarını rahatlıkla kullanabiliyor.

Topçam plajı ile ilgili detaylı bilgiler hazırlanmaktadır.
 
Son düzenleme:
Üst