Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEO Nedir, Nasıl Uygulanır?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
SEO, arama motorlarında organik (doğal arama) sonuçlardan trafik alma süreci olan 'Arama Motoru Optimizasyonu' anlamına gelir. Web sitenizin arama sonuçları sayfalarındaki konumunu iyileştirmeyi amaçlar. Unutmayın, web sitesi ne kadar üst sıralarda listelenirse, o kadar çok kişi tarafından görülecektir. SEO, "arama motoru optimizasyonu" veya "arama motoru optimize edici" kelimelerinin kısaltmasıdır. Geçerli bir karar, sitenizi iyileştirebilecek ve zaman kazandırabilecek önemli bir karardır, ancak aynı zamanda sitenize ve itibarınıza zarar verme riski taşır.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusunun cevabı, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. İnternette bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları bu özellikleri ile web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynağıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin büyük bir çoğunluğu ilk sayfalarda çıkan siteleri ziyaret etmekte ve bu sektör zamanla ortaya çıkmış ve önem kazanmıştır. SEO, alakalı anahtar kelimeler ile arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelerin arama trafiğinde en fazla sayıda ziyaretçiye ulaşmayı amaçlar. Bu bağlamda SEO çalışmaları, siteleri her yönüyle arama motorlarına uyumlu hale getirerek ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sağlamayı amaçlar; Sitelerin daha anlaşılır, kolay kullanılır hale gelmesine ve ziyaretçiye aradığını vermesine yardımcı olur.

SEO Danışmanlığı ve Hizmetleri Nelerdir?​

Birçok firma, e-ticaret firması, blog ya da web sitesi sahibi optimizasyon çalışması yaptırmak ya da profesyonel olarak bu hizmeti almak için uğraşmaktadır. Bir ürün veya hizmet pazarlıyorsanız, bu sizin için olmazsa olmaz bir araçtır. Doğru bir çalışma ile pazarladığınız ürün veya hizmeti potansiyel müşterinize daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Ayrıca pazarlama amacı gütmeyen bir web siteniz olsa bile profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile firmanızın bilinirliğini ve marka değerini yükseltebilir veya sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

SEO'da Neler Uygulanır?​

SEO çalışmaları genel olarak site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılır. Yerinde SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımı ile halihazırda sahip olduğu içerik üzerinde kapsamlı çalışmaları içerir. Off-site ise dış linkler ve görsel materyaller, sosyal medya, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklar aracılığıyla siteye ziyaretçi akışını sağlayarak sitenizin tanınırlığını ve kalitesini artırmayı amaçlayan bir çalışmadır. Öncelikle SEO Danışmanlığı hizmeti almak istediğiniz web sitesi çeşitli profesyonel araçlarla incelenir ve detaylı bir SEO raporu üretilir. Daha sonra bu rapor birçok kriter dikkate alınarak incelenir ve sitenizde (site içi) ve siteniz dışında (site dışı) kaynaklarda ne tür değişiklik, geliştirme ve düzenleme çalışmaları yapılacağı belirlenir.

Tüm bu işlemler, arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz kelime ve/veya deyimler bazında yapılmaktadır. Aynı işlemler sitenizde yapıldığından arama motorlarının botları sitenizi daha sık taramaya başlar, içeriğinizi arama sonuçlarında daha çok gösterir ve zamanla sitenizi belirtilen kelime ve/veya kelime öbeklerinde üst sıralara taşır.
 
Son düzenleme:
Üst