Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Peynir altı suyu birkaç bin yıldır; Asya ve ülkemizin de dahil olduğu Akdeniz bölgesindeki halklar tarafından bilinen ve şifa için kullanılan bir doğal-iksirdir. Peynir altı suyu adından da anlaşılacağı gibi peynir üretiminde arta kalan suya verilen isimdir. Protein açısından oldukça zengin olan bu su, eski devirlerde yiyecekleri korumak için kullanılırdı. Bugünse marketten aldığınız pek çok ürünün içeriğinde peynir altı suyu bulunmaktadır. Ürünlere peynir altı suyu katılmasının nedeni, ürünü protein açısından zenginleştirmektir. Peynir Altı Suyu Nedir?

peynir_alti_suyu.jpg


Peynir Altı Suyu Nedir ve Vücuda Faydaları Nelerdir?

Doğal şartlarda ve gerekli hijyen koşullarında üretilmiş peynir altı suyu prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteri yönünden zengindir. Uygulamada bu su; midede meydana gelen kramp ve sancılara karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir.

Bazı sporcuların ise protein tozlarına alternatif olarak, kas yapılarını güçlendirmek için peynir altı suyu tozu kullandıkları bilinmektedir. Peynir altı suyu İngilizcede Whey olarak bilinir. Vücut Geliştirme sporu ile uğraşanların kullandıkları Whey tozu, peynir altı suyundan elde edilen ve bir takım işlemlerden geçirilen tozdur. Ancak bazı uzmanlara göre bilinçsiz bir şekilde kullanılan whey tozu kısırlığa neden olabilmektedir.

Ayrıca bu suyun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin de olduğuna inanılmıştır. Bazı kaynaklarda ise bazı kanser türlerini önleyici etkisinin bulunabileceğinden bahsedilmiştir. Bazı durumlarda hormon düzenleyici etkileri vardır. İçinde bulunan laktoferrin isimli bir enzimin antibiyotik etkisinden dolayı vücutta mikropların üremesini durdurduğu belirtilmektedir. Ayrıca içindeki yoğun kalsiyum etkisiyle kas ve iskelet sistemi; Eklemler üzerinde ve kemik erimesi gibi sorunlarda bir takım faydaları bulunmaktadır.

Peynir altı suyu aynı zamanda metabolizma hızını arttırmaktadır. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin tüketebileceği bir sıvıdır. Hem metabolizmayı hızlandırarak vücutta yağ yakımını artırırken hem de tok tutucu etkisi ile iştahın azalmasına yardım etmektedir. Aynı zamanda şişkinlik, mide huzursuzluğu gibi problemlere karşı da olumlu etkisi olabilmektedir.

Peynir Altı Suyu Nerelerde Kullanılır?

Peynir üretimi küçük mandıralardan çıkarak tam bir endüstri olunca işletmelerin ikinci ürünle ne yapacakları konusu gündeme geldi. Önce gıda sonra kozmetik endüstrisinde kullanılmaya başlandı kısa zamanda bir çok ürüne girdi endüstri adeta tersine döndü. Artık üretimde ilk ürün peynirin suyu iken ikinci ürün peynir olmuştur. Bu önemli suyun nerelerde kullanıldığını görmek için bir kaç etikete bakmanız yeterli olacaktır. Hemen hemen her paketli gıda ürününde kullanılmaktadır.

Peynir yapım aşamasında süt, peynir mayası ile,kendi kedine ekşitilme ile veya asit katma yönemiyle pıhtılaştırılır. Peynirin esasını oluşturan pıhtı dışında geriye kalan yeşilimsi sarı renkteki kısım ‘’peynir altı suyu’’ olarak adlandırılır. Peynir üretiminin bir yan ürünüdür. İşletmelerde peynir işlemede kullanılan sütün yaklaşık %80’i peynir altı suyuna çevrilmektedir. Ne yazık ki proteinlerce; Zengin, besin değeri yüksek, sağlığa son derece faydalı olan bu sıvı, atık olarak atılmakta ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir..

Değerlendirilen ve kullanıldığı alanlara, ne amaçla kullanıldığına bir göz atalım..

Gıda endüstrisinde;

Gıdaların protein yönünden besin değerini artırmak amacıyla; Çikolata, bisküvi, pastacılıkta, bebekler için hazırlanan gıdalarda hatta meyve aromalarıyla lezzetlendirilerek içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır. Hayvan beslemede hayvanlara doğrudan içme veya yemlerine katılarak kullanılır. İçecek üretiminde bu su kurutularak toz haline getirilir. Bu içecekler geniş bir tüketici grubunu hedefler. Sindiriminin hızlı olmasından, büyüme hormonu salgısını, kas kütlesini arttırdığından ve enerji kaynağı olduğundan dolayı; Sporcular bu suyun daha çok tozunu tercih etmektedirler.

Tıp dünyasında;

Orta çağlarda proteinlerinin hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklığı arttırıcı etkisi gözlemlenmiş, tedavi merkezleri kurulmuş bu merkezlerde zehirlenmeler; Karaciğer hastalıkları, obezite sindirim rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için insanlara hizmet verilmiştir. Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır, şeker seviyesini dengeler. Vücutta mikrop üremesini durdurur ve doğal antibiyotik görevi görür. Kadınlarda rahim ve göğüs kanseri, erkeklerde prostat kanseri riskini düşürür. Peynir alt suyu içecekleri vücutta kalsiyum emilimini artırır, kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların beslenmesinde önemlidir…

Kozmetik endüstrisinde;

Bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörlerle çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik endüstrisinde kullanılmakta olan; Vücudun her dokusunda bulunan, suyu hücrelerde hapsetme özelliğinden dolayı cilt yaşlanmasını önleyici ‘’hyalunorik asit’’ e benzerlik göstermektedir. Ayrıca bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır. Hakkında yeterince bilgilendikten sonra sağlığınıza fayda sağlaması açısından evinizde kendi peynir alt suyunuzu rahatlıkla ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Peynir Alt Suyu Bebeklerde Kullanılabilir mi? Elde edilen bilgiler yazımıza eklenecektir.
 

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
281
Mesajlar
295
Kullanıcılar
65
Son üye
manba
Üst