Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peynir Altı Suyu Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Peynir altı suyu, asırlardır Asya ve ülkemizin dahil olduğu, Akdeniz bölgesindeki halklar tarafından bilinen ve şifa için kullanılan bir doğal iksirdir. Peynir altı suyu, adından anlaşılacağı gibi peynir üretiminde, arta kalan suya verilen isimdir. Protein açısından oldukça zengin olan bu su, eski devirlerde yiyecekleri korumak için kullanılırdı. Bugün, marketten aldığınız pek çok ürünün, içeriğinde peynir altı suyu bulunmaktadır. Ürünlere, peynir altı suyu katılmasının nedeni, ürünü protein açısından zenginleştirmektir.

Peynir alti suyu


Peynir Altı Suyu Nedir ve Vücuda Faydaları Nelerdir?


Doğal şartlarda ve gerekli hijyen koşullarında üretilmiş peynir altı suyu, prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen, bakteri yönünden zengindir. Uygulamada bu su, midede meydana gelen kramp ve sancılara karşı, faydalı olduğu iddia edilmiştir.

Bazı sporcuların ise protein tozlarına alternatif olarak, kas yapılarını güçlendirmek için peynir altı suyu tozu kullandıkları bilinmektedir. Peynir alt suyu, İngilizce'de Whey olarak bilinir. Vücut Geliştirme sporu ile uğraşanların kullandığı Whey tozu, peynirin alt suyundan elde edilen ve birtakım işlemlerden geçirilen tozdur. Ancak, bazı uzmanlara göre bilinçsiz bir şekilde kullanılan whey tozu, kısırlığa neden olabilmektedir.

Ayrıca, bu suyun bağışıklık sistemini güçlendirici, etkisinin olduğuna inanılmıştır. Bazı kaynaklarda ise kanser türlerini önleyici, etkisinin bulunabileceğinden bahsedilmiştir. Bazı durumlarda, hormon düzenleyici etkileri vardır. İçinde bulunan laktoferrin isimli bir enzimin, antibiyotik etkisinden dolayı vücutta, mikropların üremesini durdurduğu belirtilmektedir. Ayrıca, içindeki yoğun kalsiyum etkisiyle kas ve iskelet sistemi; Eklemler üzerinde ve kemik erimesi gibi sorunlarda birtakım faydaları bulunmaktadır.

Peynir altı suyu, aynı zamanda metabolizma hızını arttırmaktadır. Bu nedenle, zayıflamak isteyenlerin tüketebileceği bir sıvıdır. Hem metabolizmayı hızlandırarak, vücutta yağ yakımını artırırken hem de, tok tutucu etkisi ile iştahın azalmasına yardım etmektedir. Aynı zamanda, şişkinlik ve mide huzursuzluğu gibi problemlere karşı olumlu etkisi olabilmektedir.

Peynir Altı Suyu Nerelerde Kullanılır?


Peynir üretimi, küçük mandıralardan çıkarak, tam bir endüstri olunca işletmelerin, ikinci ürünle ne yapacakları konusu gündeme geldi. Önce gıda, sonra kozmetik endüstrisinde kullanılmaya başlandı. Kısa zamanda, bir çok ürüne girerek endüstri adeta tersine döndü. Artık, üretimde ilk ürün peynirin suyu iken, ikinci ürün peynir olmuştur. Bu, önemli suyun nerelerde kullanıldığını görmek için birkaç etikete, bakmanız yeterli olacaktır. Hemen hemen, her paketli gıda ürününde kullanılmaktadır.

Peynir yapım aşamasında süt, peynir mayası ile kendi kedine ekşitilme ile veya asit katma yöntemiyle pıhtılaştırılır. Peynirin, esasını oluşturan pıhtı dışında, geriye kalan yeşilimsi sarı renkteki kısım ‘’peynir altı suyu’’ olarak adlandırılır. Peynir üretiminin, bir yan ürünüdür. İşletmelerde, peynir işlemede kullanılan sütün, yaklaşık %80’i peynir altı suyuna çevrilmektedir. Ne yazık ki, protein olarak zengin, besin değeri yüksek ve sağlığa son derece faydalı sıvı, atık olarak atılarak, çevre kirliliğine neden olabilmektedir..

Değerlendirilen ve kullanıldığı alanlarda, ne amaçla kullanıldığına bir, göz atalım..

Gıda endüstrisinde;


Gıdaların, protein yönünden besin değerini artırmak amacıyla; Çikolata, bisküvi, pastacılıkta, bebekler için hazırlanan gıdalarda hatta, meyve aromalarıyla lezzetlendirilerek içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır. Hayvan beslemede hayvanlara, doğrudan içme veya yemlerine katılarak kullanılır. İçecek üretiminde bu su, kurutularak toz haline getirilir. Bu içecekler, geniş bir tüketici grubunu hedefler. Sindiriminin hızlı olmasından, büyüme hormonu salgısını, kas kütlesini arttırdığından ve enerji kaynağı olduğundan dolayı; Sporcular, bu suyun daha çok tozunu tercih etmektedirler.

Tıp dünyasında;


Orta çağlarda proteinlerinin hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklığı arttırıcı etkisi gözlemlenmiş, tedavi merkezleri kurulmuş bu merkezlerde zehirlenmeler; Karaciğer hastalıkları, obezite sindirim rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için insanlara hizmet verilmiştir. Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır, şeker seviyesini dengeler. Vücutta, mikrop üremesini durdurur ve doğal antibiyotik görevi görür. Kadınlarda, râhim ve göğüs kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri riskini düşürür. Peynir alt suyu içecekleri, vücutta kalsiyum emilimini artırır, kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların, beslenmesinde önemlidir.

Kozmetik endüstrisinde;


Bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörlerle çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik endüstrisinde kullanılmakta olan; Vücudun her dokusunda bulunan, suyu hücrelerde hapsetme özelliğinden dolayı cilt yaşlanmasını önleyici ‘’hyalunorik asit’’ e benzerlik göstermektedir. Ayrıca bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır. Hakkında yeterince bilgilendikten sonra sağlığınıza fayda sağlaması açısından evinizde kendi peynir alt suyunuzu rahatlıkla ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst