Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Orijinal yedek parça nedir?

Sektörel Rehber

Yeni Üye
Katılım
15 Temmuz 2019
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.sektorel.online
Otomotiv sektöründe sürekli duyduğumuz orjinal yedek parça nedir? yada çıkma yedek parça nedir? Otomobil piyasasında adından anlayabileceğiniz üzere-aracınızın üreticisi tarafından geliştirilerek yedek parça piyasasına sunulmuş olan parça modelleridir. Aslında genel olarak orijinal parça alımı gibi bir ihtiyaç durumunda bunu bizzat gidip aracınız hangi markaya ait ise o firmanın yetkili bayiliklerinden sorunsuz bir şekilde tedarik edebiliyorsunuz. Aynı parçaları çıkma olarakta bulabilirsiniz.

Orijinal yedek parçaların fiyatları, yan markaların çıkma yedek parçalarına nazaran çok daha pahalı olacaktır. Garanti kapsamındaki araçlarınızı rutin muayene için merkezlere götürdüğünüzde ise değişecek bir parça anında orjinali ile değiştirilir ve bu anlamda herhangi bir sıkıntı yaşamadan aracınızdaki parçaların muhafazasını sağlamış olursunuz. Son yıllarda otomobil sayısının hızlı artışından dolayı yedek parçaların önemini günden güne artırmaktadır.

Oto yedek parca nedir bakiniz


Çıkma Yedek Parça Nedir?

Türkiye geneli otomotiv sektöründe resmi kurumlar tarafından hurdaya çıkarılmış araçların içerisinde yer alan hasar görmemiş, sağlamlığını koruyan parçaların uzman bir ekip tarafından alınarak satışa sunulmuş halidir. Kısacası ikinci el parça veya çıkma denilen parçalardır, ancak çalışır durumu uzmanlar tarafından en ince ayrıntısına kadar kontrol edilerek size sunulur, ayrıca fiyatları da son derece uygundur. Zaman zaman rastlarsınız ikinci el olmasına rağmen yeniliğini koruyan parçalar da bulunabilmektedir.

Ülkemizde orijinal parça piyasasına nazaran çok daha fazla kullanılan parça piyasası çıkma piyasasıdır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de uygun fiyatlardan satın alınıyor olmasıdır. Hemen hemen tüm araç modellerine uygun yüz binlerce parça kısa bir zaman dilimi içerisinde yedek parça piyasasına düşmektedir. Bu da araç sahiplerine büyük bir avantaj demektir.

Orijinal oto yedek parça konusunda bilmeniz gereken bir takım bilgilerden bahsedelim Orjinal parçalar tam anlamıyla incelenmesi gereken bir konudur. Örneğin yedek parça arıyorsunuz ve bu parçaları arabanızda kullanmayı düşünüyorsunuz. Diyelim ki bu parçalar orijinal oto yedek parçaları. Haliyle aklınıza hemen şu soru gelecektir. Bu parçalar madem orijinal oto yedek parçaları ise neden üzerinde aracıma ait markanın logosu yok. Birçok kullanıcı sırf bu aldatmaca ya da yetersiz bilgi yüzünden arabasının bakımlarında yan sanayi veya çıkma yedek parça kullandıklarını sanmaktadır.

Çünkü büyük otomobil markaları, üretici firmalarla anlaşarak ürettirdikleri ürünlerin kutuları üzerine kendi logolarını bastırmaktadır. Bu da kullanılan parçanın otomobil firması tarafından üretilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır. Aslında bu parçaları üreten firma Mann, Mahle, Bosch gibi büyük üretici firmalardır. Bu parçalar orijinal oto yedek parçaları olup sadece otomobil firmaları yerine kendi kutularını kullanmaktadırlar. Bu konularda bilgilendirme yapmanın uygun olduğunu düşündük…

Özgüç Oto » Renault Master Çıkma Parçaları
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst