Brdlym

New member
#1
Kurucu Gazi Meclis’te Burdur Milletvekili olarak İlimizi temsil etmesi ile Burdurlular için her zaman ayrı bir gurur vesilesi olan İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı döneme damga vurmuş önemli şahsiyetlerden birisidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Milli Mücadele yıllarında Anadolu’yu karış karış gezerek verdiği vaazlarla Kurtuluş Mücadelemizin önemli aktörlerinden biri olan Akif, Birinci Mecliste Burdur Milletvekilliğini tercih ederek İlimizi temsil etmiştir.

mehmet-akif-ersoy-1200675-min.jpg


Mehmet Âkif’in Burdur’u tercih etmesi!
Kurtuluş Savaşı yıllarında istiklal ruhunu aşılamak, halkı bilinçlendirmek üzere vaazlar vermek için ziyarette bulunduğu Burdur'da edinmiş olduğu intiba; kendisine gösterilen âlâka ve hürmetin neticesinde Burdur Milletvekilliğini tercih ettiği, ayrıca Eşi İsmet Hanım ve damadı Ömer Rıza Doğrul'un da aslen Burdurlu olmalarının Burdur'u tercih etme nedenleri arasında olduğu düşünülüyor.

Burdur; Vatan Şairi, Milli Şair, İstiklal Şairi, İslam Şairi, Veteriner Hekim, Yazar, Hafız, İslam Alimi, Vaiz, Münevver, Muallim, Müderris, Siyasetçi, Burdur Milletvekili, İstiklal Madalyası Sahibi, Pehlivan, Atlet, Yüzücü gibi yaşadığı dönemde çok çeşitli yönleri ile milletimizin kalbinde müstesna yer edinmiş Mehmet Akif Ersoy’u tam anlamıyla benimsemiş bir şehirdir.

Akif’in ismini taşıyan ve hayat felsefesini vizyonu haline getirmiş olan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İlin yerel dinamikleriyle birlikte ulusal ve uluslararası etkinlik ve sempozyumlarla İstiklal Şairi Akif’in adını yaşatarak, milli mücadele yıllarında ilk adımlarını attığı, eserlerinin tohumlarını serptiği Burdur'da, Asım’ın neslini yaşatma adına güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir.

Diğer bilgiler için: https://burdurluyum15.blogspot.com/
 
#2
Değerli şairimizi özlemle bir kez daha anıyoruz. Vatan sevgisi konusunda bizlere vermiş olduğu azimden dolayı teşekkürü borç biliriz. Ünlü şairimizin mekanı cennet olsun!
 

Reklam Alanı

Makale Paylaşım

Forum makalesi eklentilerine link dışında isim adres telefon numarası kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
266
Mesajlar
280
Kullanıcılar
63
Son üye
emirasaf
Üst