Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Korkuteli İlçesi Hakkında

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Korkuteli, Antalya merkezinin kuzey batısında olup, şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta mesafesi olan bir ilçesidir. Antalya, korkuteli ilçesinin temelini teşkil eden Aladdin mahallesi ilçenin ilk yerleşim merkezidir. Korkuteli ilçesi Antalya iline bağlı Akdeniz bölgesi ilçelerindendir. Doğusunda Antalya merkez ilçesi, batısında Muğla Fethiye ilçesi ve Burdur, Gölhisar ve Çavdır ilçeleri, güneyde Kumluca ve Elmalı ilçeleri ve kuzeyde Burdur, Bucak ve Tefenni ilçeleri ile çevrili bulunmaktadır.

Korkuteli İlçesi Hakkında​


Korkuteli'nin, Yüzölçümü 2471 km²'dir. Deniz seviyesinden yüksekliği, 1020 metre olup 1/4 oranında Akdeniz iklimi, 3/4 oranında göller bölgesi karasal iklim hüküm sürer. Soğuk hava göller bölgesinden, sıcak hava Akdeniz bölgesinden intikal etmektedir. Yılın dört mevsimi bariz görülen ilçed,e hava sıcaklığı ortalaması kış aylarında genel olarak -5 °C ve yaz aylarında +25 °C olmaktadır.

Torosların, başlangıcını teşkil eden Bey Dağları'nın, Akdeniz'e bakan yüzünün, arka kısmında oluşan düzlüklerin ve tepeciklerin hakim olduğu, bir arazi yapısı mevcuttur. Doğal yapı, Bey Dağları'nın yamaçları ve etekleri çamlık fundalık ve ormanlarla kaplı, düz alanlar ise tarım alanı olarak kullanılmaktadır.

Doğal yapı olarak, Bey Dağları`nın yamaçları ve etekleri, çamlık fundalık ve ormanlarla kaplı olup, düz alanlar ise; tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Korkuteli ilçesinin 101.465 hektarı tarım alanı, 5800 hektarı çayır-mera, 100.339 hektarı orman ve fundalık, 351 hektarı su yüzeyi, 40.313 hektarı tarım dışı ve meskun sahalardan oluşmaktadır. Tarım alanının 116 hektarı orman sahası içerisinde bulunmaktadır.

Ayrıca burada, Osmanlı Şehzadesi Sultan Korkut (Korkud), eğitim görmüştür ve lalalığını burada yapmıştır. Bu yüzden Korkut`un ili anlamındaki Korkuteli ismi şehrin adı olmuştur.

Tarih: Korkuteli’nin, eski adı kaynaklarda İsinda olarak belirtilmektedir. Pisidya bölgesinde yer alan İsinda şehrinin, Korkuteli ilçesinin 8 km güney doğusundaki Yazır köyü sınırları dahilinde olduğu kabul edilmektedir. Tekeoğulları ve Osmanlının ilk döneminde Korkuteli’nin adı, Roma dönemindeki İsinda ifadesinden değiştirilerek, "İstanoz" şeklinde söylenmiştir. Türklerin bu tanımlamayı 1915’e kadar sürdürdükleri, aynı tarihte alınan bir kararla, Şehzade Korkut’un anısını yaşatabilmek için “Korkuteli” şekliyle yeniden düzenledikleri görülmektedir
 
Son düzenleme:
Üst