Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kooperatif Ve Şirket Kurmak Kolaylaşıyor

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Anonim, limited şirket ve kooperatiflerin kuruluş aşamasında zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan düzenlemenin yürürlüğe gireceği açıklandı. Yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla 8 bakanlık, TOBB ve diğer özel sektör kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ve 10 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yasa yürürlüğe girecek.

Kooperatif ve şirket kurmak kolaylaşıyor

Kanun değişikliği ile şirket kuruluş işlemleri daha hızlı ve daha az maliyetle gerçekleştirilecektir. Şirket kuruluş işlemleri, imza teyidi, imza beyannamesi ve defter açma onaylarında tek muhatap ticaret sicil müdürlükleri olacaktır. Böylece kurucuların tek bir noktaya başvurarak şirket kuruluş işlemlerini kolaylıkla yapabilmeleri sağlanacaktır. Anonim ve limited şirketler ile kooperatifler tarafından fiziki ortamda tutulacak defterlerin kurulmasında açılış onayları sadece ticaret sicili müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

Bu şirketlerin kuruluşunda defter tasdiki için notere gitme zorunluluğu olmayacak. Yine limited şirket ve kooperatif kurucularının sözleşmedeki imzalarının noter tasdiki uygulaması kaldırılacak ve şirket sözleşmesinin ticaret sicili müdürlüğünde yetkili personel huzurunda imzalanması usulüne geçilecektir. Şirketin kuruluşunda ve ticari işletme açılışında müdürlüklere verilmesi zorunlu olan imza beyannameleri sadece ticaret sicili müdürlüğü tarafından yetkilendirilen personelin huzurunda düzenlenecektir.

Limited şirketlerde

Kuruluş öncesi işlemlerden olan esas sermayenin yüzde yirmi beşinin ödenmesi şartı da kaldırılmış ve esas sermaye paylarının limited şirkete tescil tarihinden itibaren yirmi dört ay içinde ödenmesi mümkün olmuştur. şirketler. şirket tanıtıldı. Öte yandan, şirketin kuruluş aşamasında sigortalı çalıştırılması durumunda oluşturulacak şirket kaydının Sosyal Güvenlik Kurumu'na gitmeden elektronik ortamda oluşturulması sağlanmıştır. Belediyelere ilişkin düzenleme 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu düzenlemeler ile ticari hayatın kolaylaştırılması ve işlem maliyetlerinin önemli ölçüde düşürülmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca bu düzenlemelerle yatırım ortamına ilişkin bürokratik süreçlerin zaman ve maliyet açısından iyileştirilmesi, ulusal ve uluslararası yatırımların artırılması ve uluslararası kuruluşların yatırım ortamına ilişkin raporlarında ülkelerin sıralamasının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Öte yandan kanunun belediyelerin e-Belediye bilgi sistemi üzerindeki çalışmalarına ilişkin maddesi 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
 
Son düzenleme:
Üst