Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kemik Erimesi Osteoporoz Nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
İnsanlar yaşlandıkça kemik ağrıları hissedilmeye başlar. İnsan vücudunda iki tür kemik vardır. Bunlar kortikal ve trabeküler kemiklerdir. Trabeküler kemik kortikal kemikten daha küçüktür ve kemiklerin uçlarında ve omurgada bulunur. Bu kemiğin oluşum ve yıkım hızı daha yüksektir. Kırılganlığa duyarlı kemik trabeküler kemiktir. Osteoporoz en çok omurga, kalça kemiği ve bileklerde görülür. Diğer kemiklerde de oluşabilir. Bunun sonucunda boy kısalığı veya hayati kırıklar meydana gelebilir. Menopoz döneminde kemik erimesi artar. Artış ne kadar büyük olursa, sonraki yaşamda kemik kırılma olasılığı o kadar yüksek olur. Çünkü hızlı kemik kaybı menopozun başlamasından sonra 15 yılı bulmaktadır. Daha sonra kemik kaybı azalır. Bu yüzden bu ara kayıp çok önemlidir. Bunu minimum hasarla atlatmak ve ileride oluşabilecek kemik kırıklarını önlemek esastır.

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik erimesi "kemiğin gözenekli hale gelmesi" olarak ifade edilebilir. Kemiklerin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarındadır. Daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı, yaşamları boyunca kemik erimesine bağlı bir kırık yaşayacaktır.

Kemik Erimesinin Belirtileri

Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz. Bu, vücut duruşunuzda bir mola veya belirgin bir değişiklik yaşadığınızda olabilir. Omurlardaki değişikliklerden kaynaklanan sırt ağrısı, osteoporozun ilk belirtisi olabilir. Kemik rezorpsiyonu ve kırıklar: Kemik rezorpsiyonu her yıl 1,5 milyon kırığa neden olur. Vertebral kompresyon kırıkları en sık görülen tiptir. Omurlardaki çok küçük kırıklar sonucunda omurlarda çökme olabilir, bu nedenle omurganın şekli değişebilir. Kalça kırıkları uzun süreli hareketlilik sorunlarına neden olabilir ve ölüm riskini artırabilir. Bilek kemiklerinde, pelviste ve diğer kemiklerde kırıklar da osteoporozlu kişilerde yaygındır.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Sağlıklı bir yaşlılık için doğru ve dengeli beslenmenin yanı sıra asitli içecekler ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yetersiz güneş ışığı, yani yeterince D vitamini almamak. Aynı zamanda hareketsiz yaşam, kalsiyum, magnezyum, potasyum, C vitamini - A - B6 - B12; Yetersiz çinko ve folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı osteoporoza neden olur.

Osteoporoz, başlangıç aşamasında herhangi bir şikayete neden olmadığı için sinsi bir seyir izler. İlerledikçe kemik dokusu zayıflar, omurgada çökme sonucu kırık oluşumu, boy kısalığı, kambur ve kemik ağrısı gelişir. Günümüzde asitli içeceklerin yanı sıra sinsi ilerleyen ve malnütrisyon ile osteoporoza neden olan en önemli faktörler; Yetersiz güneş ışığı yani yeterli D vitamini almamak. Aynı zamanda hareketsiz yaşam, bazı vitamin eksiklikleri, yetersiz çinko ve folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı kemiklerin en büyük düşmanlarıdır.
 
Son düzenleme:
Üst