Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnternet Kullanıcılarının Tüketici Hakları Nelerdir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Internet haklari


İnternet, elektrik ve doğalgaz gibi bir evin temel ihtiyaçları arasında yer almaya başladı. Hanehalkı bütçesini yakından ilgilendiren temel harcamalar arasında sayılan internet hizmetinden en iyi şekilde yararlanmak; Tüketiciler internet hizmetini herhangi bir yüke maruz kalmadan kullanma hakkına sahiptir. Bu öneriler internet kullanımında tüketicilerin bütçelerini zorlamaz. Bu yazımızda ev bütçesini rahatlatacak önemli tüyoları toplamaya çalıştık. Tüketicilerin interneti kullanırken bütçelerini rahatlatmak için bilinmesi gereken en önemli detayları ve ipuçlarını burada dikkatlice okuyun.

Hız ve Kota Belirlemeden Karşılaştırma Yapmayın

İnternet sağlayıcınızı seçerken hız ve kota açısından ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna göre hizmet ücretlerini karşılaştırmanız önemlidir. Bedava modem kurulumu ve bunun gibi kampanyalar, ihtiyacınız olmayan bir kampanyaya yönelmenize ve bütçenize gereksiz bir yük binmesine neden olabilir. Bu nedenle kampanya tuzağına düşmeyin. Aboneliğinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Abone olmadan önce şartları okumalı ve bir kopyasını saklamalısınız.

Aboneliğinizden memnun kalmazsanız, iptal talebinizi internet sağlayıcınıza telefon, internet veya yazılı olarak her zaman bildirme hakkınız vardır. Bildirimden itibaren 24 saat içinde hizmetiniz durdurulacaktır. Tarife değişiklikleri önceden bildirilmelidir.

Dilediğiniz zaman tarife paketinizi değiştirme hakkına sahipsiniz. Ayrıca tarife ücretlerine ilişkin güncel bilgilere açık ve detaylı bir şekilde ulaşma hakkınız olduğunu da unutmayınız. Kullandığınız tarifelerde yapılacak değişiklikleri ve tarifenize nasıl abone olduğunuzu size makul bir süre içinde bildirmek; Tarifeden bu kadar kolay çıkma hakkınız olduğunu bilmelisiniz. İnternet kullanıcılarının tüketici hakları nelerdir?

Faturanıza Nasıl İtiraz Edebilirsiniz?​

Faturalarınız son ödeme tarihinden önce dilediğiniz şekilde (SMS, E-Mail) tarafınıza gönderilmelidir. Maliyetleri yakından takip edebilmeniz için detaylı fatura talep etmekte fayda var. Faturanız beklediğinizden fazla geldiyse internet sağlayıcınız ile görüşmelisiniz. Şikayetinizin kabul edilmemesi veya kabul edilmemesi ve sizin dışınızdaki tüketicilerin zarar gördüğünü düşünüyorsanız gerekli bilgi ve belgeleri ekleyerek; btk.gov.tr adresindeki "tüketici şikayet formu"nu (operatörden aldığınız cevap dahil) doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst