Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Güvenlik kamerası sistemine neden ihtiyacım olur?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Yaşam alanlarının, iş yerlerinin açıkçası sevdiğimiz sahip olduğumuz korumak istediğimiz, zarar gelmesini istemediğimiz unsurları korumak için elimizden-geleni yaparız. İstenmeyen olayların yaşanmaması için önlem alma ihtiyacı duyarız. Tedbirlerden biri elektronik ortamda istediğimiz alanların görüntülerinin kayıt altına alındığı istediğimiz zaman geçmiş kayıtları izleyebileceğimiz; Olası olaylarda bu kayıtları dış aygıtlara kaydını alıp güvenlik unsurlarına iletebileceğimiz güvenlik kamera sistemleridir. Güvenlik kamerası ve sistemleri hakkında bilgileri inceleyelim.

Bu sistemler ile evimiz iş yerimiz gibi yaşam alanlarımız da beklenmedik olaylar yaşanmadan önce alınacak tedbirlerle birlikte; Sürekli gelişen teknolojiden faydalanarak güvenlik sistemleri ile olası zararların önüne geçmektir.

Güvenlik Kamerası Sistemleri Nedir?
Video gözetimi, bir alandaki ve etrafındaki aktiviteyi birçok farklı nedenden dolayı izlemenizi veya kaydetmenizi sağlar.

Örneğin, ebeveynler uyuyan bir çocuğu izlemek isteyebilir. Bir konutun etrafındaki güvenlik kamera sistemi ön kapıya yaklaşan insanların gözlemlenmesi ve hatta suçluların yakalanmasını sağlayabilir.

Güvenlik kamerası sistemleri söz konusu olduğunda çok çeşitli güvenlik kameralarıyla karşılaşmak mümkün. Bazıları açık ve geniş alanlarda suçluları caydırmak için hizmet edebilirken, diğerleri küçük ve gizli tasarımlarıyla güvenlik seviyesine katkıda bulunabilir. Bir güvenlik kamerası sistemi kurmayı düşünüyorsanız, başlamadan önce bazı temel sorulardan işe başlamanız gerekebilir.

Güvenlik Kamerası ve Türleri
Güvenlik kamera sistemine yatırım yapmadan önce, ne izleyeceğinizi ve izlemek için nelere ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz. İstediğiniz kamera sayısı muhtemelen aklınıza gelen ilk sorudur. Bir odaya mı odaklanıyorsunuz yoksa alanın farklı bölümlerine göz atmanız mı gerekiyor? Açık hava etkinliklerinin yanı sıra kapalı mekanları da izlemeniz gerekecek mi? Sadece bir odayı seyredecekseniz, muhtemelen sadece bir kameraya ihtiyacınız olacaktır, ancak daha fazla alanlar daha büyük bir kamera sistemi gerektirecektir.

Güvenlik kameraları kablolu veya kablosuz'dur ve ihtiyacınız olan kurulum, kameraları nereye yerleştirmek istediğinize ve ne kadar görünür olmasını istediğinize bağlıdır. Kablolu kameralar takmak daha zor olabilir. Bununla birlikte, kablolu sistemler, video sinyalleri havada hareket etmediği için, kablosuz kameralardan tipik olarak daha yüksek kalitede bir görüntüye sahiptirler.

Kablosuz kameralar daha fazla esnekliğe sahip olmakla birlikte; Kablosuz İnternet, kablosuz telefonlar ve bebek monitörleri gibi diğer cihazlardan gelen yayınlar, kablosuz kameranın sinyalini kesebilir. Ayrıca, kablosuz bir sisteme karar verirseniz, video akışlarının başkaları tarafından ele geçirilebileceğini unutmayın.

Daha büyük kameralar daha görünür olacaktır ve insanların gözetim altında olduklarını bilmeleri sağlar. Ayrıca, daha küçük ve gizli kameraları online olarak birçok farklı biçimde bulabilirsiniz. Örneğin; Duvar saatinin içine gizlenmiş küçük gizli bir kamera veya bir İnterkom sisteminin içine küçük pinhole kamera tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?
Geçmişte, birçok kullanıcı sadece analog güvenlik kamera sistemi seçeneğine sahipti. Güvenlik sektörü, avantajları nedeniyle son yıllarda IP güvenlik kameralarına geçti. Analog kamera çözünürlüğünde ki gelişmelere rağmen, IP kamera kullanımı hala hızla artıyor.

Analog sistemde, kamera bir DVR veya dijital video kayıt cihazı cihazına kayıt yapacak şekilde ayarlanır. Kablo kullanımıyla, ev sistemi'ndeki kameralar doğrudan DVR'ye bağlanır. DVR daha sonra görüntülemeye izin vermek için görüntüleri sıkıştırır. Özelliklere bağlı olarak, kamera belirli bir yazılım üzerinde çalışabilir ve hareket algılama özelliğini kullanabilir.

Bununla birlikte IP kameralar iletişim için Wi-Fi ağını kullanır ve video görüntüleri akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza aktarabilir. Akıllı telefon uygulaması ile, canlı bir yayını görüntülemek veya herhangi bir hareket algılandığında otomatik uyarı almak için istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemleri Kurulumu
Doğru bir kamera sistemi kurmak size en iyi gözetim sonuçlarını verecektir. Kapsama altına alınacak alanı veya alanları belirledikten sonra, güvenlik sistemini doğru bir şekilde kurmak önemlidir. Zayıf bir kurulum size herhangi bir sonuç getirmeyecektir ve elektronikle hiç deneyiminiz olmamışsa; Profesyonel bir iş ortağına sahip olmanız en iyisi olacaktır. Bununla birlikte birçok güvenlik kamera sistemi tak-çalıştır olarak tasarlanmıştır ve ekipmanı kendiniz kurabilirsiniz. Kurulum prosedürleri modele göre değişecektir, bu yüzden talimatlara uymak en iyisidir.

Kamera lensini nereye yerleştirdiğiniz önemlidir. Kameranın sahneye olan uzaklığı dikkatlice göz önünde bulundurulmalı, doğru alanların odakta olduğundan ve açıkça görülebildiğinden emin olunmalıdır. Bir kamerayı bir duvar veya hareketsiz yapıya monte etmek, görüntü titremesi ve titreşimin neden olduğu resim kalitesinde bozulma sorunlarını önler. Dış mekan kameraları, suçluları herhangi bir suça kalkışmaktan caydırabilir ve geniş alanları kapsayabilir. Ancak dışarıya yerleştirilen bir kamera, hava koşullarına dayanıklı muhafazaya sahip olmalıdır. Korumalı muhafazalar ayrıca kurcalamayı veya vandalizmi de önleyebilir.

Videolarınızı kaydetmek isteyip istemediğinizi de belirlemelisiniz. Belirli bir alanda neler olduğunu uzun süre boyunca görmek isterseniz, güvenlik kameralarınızla uyumlu bir kayıt sistemi bağlamanız gerekir. Bazı güvenlik kamerası sistemleri, sadece alan içinde hareket algılandıktan sonra kayıt yapmaya başlayan hareket dedektörlerine sahiptir.

Güvenlik sistemleri ile ilgili konuları elektronik forumu alanından devam edeceğiz.
 
Son düzenleme:
Üst