Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Günümüzde Sosyal Medyanın Önemi

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Sosyal medyanın etkisi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte çevremizdeki insanlarla aramızdaki sınırlar ortadan kalktı. İnternet hayatımıza girdiğinden beri insanların birbirine yaklaşımları da buna bağlı olarak değişti. Alışkanlıklarımızda, çalışmalarımızda ve ilgi alanlarımızda büyük bir fark oldu. Akıllı telefonların artmasıyla birlikte internet artık bizim elimizde ve bu durumun iyi ve kötü yönleri var. Ülkemizde sosyal medya yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık birçok kişinin herhangi bir sosyal ağda hesabı var.

Kurum ve kuruluşlar, bu kadar çok insanı bir araya getiren bu ağları kendilerine çekmeyi başardıklarında işlerindeki yükselişi fark edebilirler. Kurumlar sosyal ağlarda hesap açarak hizmetlerini kolayca duyurabilirler. Bu onlar için iyi bir reklam kaynağı olabilir. Kullanıcılar da bu ağlar üzerinden ihtiyaç duydukları bilgileri alabilirler. Bu yüzden bugün, Teknoloji ile birlikte hayatımıza her gün yeni bir şey giriyor.

Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

Günümüzde gelişen teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte iletişim daha güçlü ve önemli hale gelmiştir. Artık yaşam biçimimiz, alışkanlıklarımız, eğlence ve iletişim anlayışımız çok hızlı değişiyor. Öyle ki bazen bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz. Bugün herkesin kullanabileceği ve kullandığı sosyal medya nedir? İnterneti kullanmadan önce sadece okuyarak ve izleyerek takip edebileceğimiz radyo, televizyon, gazete, dergi gibi iletişim araçları; medya olarak tanımlanır. Bu medya araçları tek taraflı iletişim kanallarıydı. Bu tek taraflı iletişimi iki taraflı yapan nokta internetin kullanılması ve Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest vb. sosyal medyanın yaygınlaşmasıdır.

Sosyal medya tek taraflı medyanın karşılıklı bir iletişim aracına dönüşmesini nasıl etkiledi? Tüm dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren sosyal medya organları sayesinde web sitelerine bilgi ekleyebiliyor, haber, makale, resim ve fotoğraf paylaşabiliyoruz. Herhangi bir alanda, bir sitede yorum yazabilir, eleştirilerimizi iletebiliriz. Böylece internetteki her şeyi etkileyebiliyor, kendimizden bir şeyler katabiliyor, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebiliyor, sosyal medyayı kullanan diğer kullanıcılarla iletişim kurabiliyoruz. Kısacası sosyal medya her şeyi takip etme ve her şeyin içinde olma fırsatı sunuyor.

Sosyal medya iş dünyasını nasıl etkiliyor?​

Bu kadar iletişimde şirketler ve kurumlar sosyal medyayı kendi çıkarları için kullanmanın yollarını keşfetmek için kolları sıvadı. Geleceği görenler ise bu yola çok erken çıktılar ve birçok şirket, kurum ve kişiyi geride bırakarak kendilerini bir adım öne çıkarmayı başardılar. Bilgi çağında yaşadığımız günümüzde yenilikleri takip etmek ve kendimizi yenilemek bir zorunluluk haline gelmiştir. Ne kadar başarılı, ünlü ve nitelikli olursak olalım, sosyal medyayı kullanmazsak geride kalmaya mahkumuz.

Sonuç olarak sosyal medya günlük hayatımızın, iş hayatımızın ve sosyal hayatımızın her alanında var ve gelişerek var olmaya devam edecek. Kişi, şirket veya kurum olalım, bu noktada görevimiz yeniliklere açık olmak ve yenilikleri takip ederek dünyadaki yeni koşullara ayak uydurmaktır. Çünkü dünya değişiyor, küçülüyor ve küçülüyor ve en iyi yanı, giderek daha fazla bütünleşmesi. Biz de bu bütünün bir parçasıyız ve bütünün içinde özgün ve özgür olmanın tadını çıkarabiliriz.
 
Son düzenleme:
Üst