Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Faydalı Bilgi En İyi Pazar Yöntemidir

Koray Kışlalı

Pazar Danışmanı
Katılım
22 Eylül 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Ankara
Web sitesi
www.koraykislali.com
Bu yazı, faydalı bilgi sunmanın neden en iyi pazarlama yöntemi olduğu hakkında bilgi içerir. İnternet ağında, başarılı olmak isteyen girişimciye hitaben yazılmıştır. Bu yazı, bir web sitesinde faydalı bilginin önemine ilişkin, bilinçlendirme amacı ile kaleme alınmıştır. Geniş kapsamlı bir bilgi sunma, bir firmanın dijital dünya da yapabileceği en iyi pazarlama faaliyetidir. Bu süreçte, fayda ve bilgi kavramını tek tek ele almanın ne olduğunu kavrama açısından bu iki kelimenin, pazarlama ekseninde ki karşılığına kısaca bakarak, konuyu anlamamıza yardımcı olacaktır.

Pazarlama da Fayda Kavramı​

Pazar faaliyeti büyük oran da, bir ürün veya hizmeti ilgili kitleye ulaştırma üzerine kuruludur. Basılı mecra da ve internet ağında, temel amaç budur. Yalnız, bu süreçte unutulmaması gereken bir husus vardır. İnsanlar, aslında ürün veya hizmet ile ilgilenmez. Burada, asıl ilgilenilen şey faydadır. Ekonomist ve editör Theodore Levitt, pazar alanında çalışması olan dünyaca ünlü, bir profesördür. Bu alanda, çok sayıda tanım ve terimi, pazar literatürüne katmıştır. Bu konuda ki fikrini, "Müşteri ürünü değil, ürünün sağladığı faydayı satın alır. Bunu göremeyen bir firma, pazar körlüğü yaşar." sözü ile ifade etmektedir. 1960 tarihinde söylenen bu söz, bir ürün ile ilgilenmenin fayda olduğunu ortaya koymaktadır. İçinde bulunulan çağ da, satın alma sürecine farklı unsur dahil olsa da, bu yaklaşım günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

Pazarlama da Bilgi Kavramı​

Firmalar internette hep daha fazla kişiye ulaşma peşindedir. Genellikle birçok şirketin önceliği budur. Tüm enerjilerini bunun için harcarlar. Peki ya binbir duyuru çabasıyla ulaşmaya çalıştığınız o hedef kitle, web sitenize geldiğinde onlara ne sunuyorsunuz? Örneğin, bilgi. Sunduklarınız içerisinde doğru ve kapsamlı bir bilgi var mı?

İşin bu bölümüne kafa yoran firma maalesef oldukça az. "Web sitemizde bilgi var." diyen firmaların çok azı gerçekten doğru bilgiyi barındırmakta. İşletmeler kulvarında, internet sitelerinin büyük bir çoğunluğu, özensiz yazılardan ve laf kalabalıklığından oluşuyor. Bu süreçte temel dert genellikle şu oluyor: "İnsanlara ulaşalım, yeter." Diyelim ki hedeflediğiniz kitleye ulaştınız; Peki onlara ne diyeceksiniz? İşte işin bu kısmındaki cevap, ya genellikle ya son derece zayıf ya da tamamen yok.

İnternet sitenizde müşterileriniz için özenli bir şekilde bilgi oluşturmalısınız. Ürününüz ve hizmetiniz hakkında kapsamlı bilgi sunmalısınız. Web sitenizde özenli ve kapsamlı bilgi sunmak, uzmanlığınız hakkında insanları ikna etmenizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Sunduğunuz bilgi, uzmanlığınızın bir göstergesidir. Web sitenizi, kendi sektörünüzde güvenilir bir başvuru kaynağı haline getirmelisiniz.

Bir internet sitesinde, güçlü bir bilgi oluşturmak, hatırı sayılır nice çaba ve emek gerektirse de, dijital pazarlamanın en önemli bileşenidir. Günün sonunda, davetli sayısından ziyade, misafirlerinizi nasıl ağırladığınızdan bahsedileceğini unutmamak gerekir.

Web Site de Faydalı Bilgi Sunma​

Bir internet sitesinde faydalı bilgi sunmadan, güçlü bir pazarlamanın varlığından bahsedemeyiz. Güçlü bir pazarlama olmadan da satıştan söz edemeyiz. Dijital dünyada ilk hedefiniz satış olduğu sürece başarıyı elde etmeniz oldukça güç. Öncelikli hedefiniz kitlenize faydalı bilgi sunmak olmalıdır. Pazarlama sürecinde, satış kavramı hedef gibi görünse de, aslında bir sonuçtur. İnsanlara faydalı bilgi sunarak, buna ihtiyaç duyan toplulukları kazanmayı amaçlamalısınız. Özellikle de internette. Bütçenizi, web sitenizi tanıtmaktan ziyade, orada hatırı sayılır bir bilgi kaynağı oluşturmaya ayırmalısınız.

Unutmamak gerekir ki, web sitenizin görevi ürününüzü tanıtmak ve hizmetiniz hakkında kitlenizi bilgilendirmektir. Web sitenizi doğru bilgi ile güçlendirmekten ziyade, kaynaklarınızı web sitenizi tanıtmaya harcıyorsanız, bu durum web sitenizin doğru niteliklere sahip olmadığını gösterir. Özetle, internet siteniz görevini yapmıyor demektir. Bunun nedeni, web sitenizin özenli ve kapsamlı bilgi ile donatılmamış olmasıdır. Sizi tanıtmak onun görevidir, sizin değil. Siz onu değil, o sizi tanıtmalıdır.

Eğer web sitenizde işinizle ilgili doğru, düşünülmüş ve faydalı bir bilgi oluşturursanız, kitleniz size ulaşır. Sizin onlara ulaşmanıza gerek kalmaz. Enerjinizi bir bilgi ve bir değer oluşturmaya harcarsanız, insanlar zaten bundan faydalanmak üzere size gelir. Bu nedenle, faydalı bilgi sunmak en iyi pazarlama yöntemidir. Firmaların bilinçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla kaleme alınan, "Bir İnternet Sitesinde Yazılı Bilginin Önemi" başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bana ulaşabilirsiniz. Amacım, firmaların İnternet'te kendilerini doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeyi girişimcilere aktarmak.

18.1 Koray Kışlalı
 

Ekli dosyalar

  • faydali-bilgi.jpg
    faydali-bilgi.jpg
    146.6 KB · Görüntüleme: 5
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst