Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evlilik çift terapisi nedir?

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Günümüzde kadın erkek ilişkilerinde çiftlerin birbirlerinden beklentileri, mutluluk kriterleri, istekleri ve asgari standartları yükselmiş, profesyonel yardım gereksinimi artmıştır. Eskiden aile büyükleri ve arkadaşlar gibi otorite figürlerinden alınan destek, artık yerini evlilik terapistine bırakmıştır.

Eşinizle, partnerinizle yaşadığınız ilişki ve etkileşim sorunları, cinsel sorunlar, çocuklara ait sorunlar, aile üyelerinden birinin alkol ya da madde kullanımı, psikolojik bozukluklar, duygusal istismar, ihmal ve şiddet uygulama, boşanma yada ayrılma kararı alma, evlilik ya da ilişkiyi kurtarma, sağlıklı bir ayrılma süreci yaşama gibi farklı duygusal ve psikolojik problem alanlarında evlilik danışmanlığı ihtiyacı duyulmaktadır.

Evlilik terapisinde çiftlere kendilerini ve eşini anlamayı öğretmek ve aralarındaki iletişimi kuvvetlendirmek hedeflenir. Tartışabilmeyi, sağlıklı biçimde kavga edebilmeyi öğrenmek te evlilik terapisinin içindedir. Sağlıklı bir ilişki, mutlu bir evlilik hiç sorun yaşanmaması, hiç tartışma olmaması demek değildir. Çiftler iyi niyetli, değişime ve gelişime açık oldukça çözümlenmeyecek sorun yoktur. Bazı durumlarda ise sağlıklı biçimde ilişkiyi sonlandırmaya yardım etmek evlilik terapisinin görevleri arasındadır.

Eşlerden biri bu durumu kabul etmekte zorlanabilir.

Evlilik ve çift terapisine; çiftler geçinemedikleri, tartışıp kavga ettikleri, ilişkilerinin eskisi gibi olmadığı şikâyetiyle müracaat ettikleri gibi bazen de eşlerden ya da çocuklarda birinde gelişen önemli bir ruhsal belirti üzerine gelirler. Dıştan bakıldığında bireysel gibi görünen psikolojik rahatsızlığın altında bir evlilik sorununun yatması kuvvetle muhtemeldir. Eşlerin birbirini bağımsız, kendine has bir insan olarak görebilmeyi öğrenmeleri, kendisinin ve karşısındakinin kişilik özelliklerini anlayabilmeleri, uzlaşamayacak yanlarını kabul edip hoş görebilmeleri evlilik terapisi boyunca sağlanmaya çalışılmaktadır.

Evlilik öncesi görmezden gelinen, değişir umudu ile kabul edilen her şeyin, evlilikte değiştirilmeye çalışılması ya da problemlerin uzun süre halı altına süpürülmesi sonucu taşarak patlama yapması evlilik terapisti olarak en sık karşılaştığımız evlilik sorunlarındandır. Eşlerin sorumluluk paylaşımı, birbirleriyle, aile büyükleriyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin düzenlenmesi, çocuklarla ilgili konularda fikir ve uygulama birliğinin sağlanması evlilik terapisi boyunca işlenmektedir.

Evlilik terapisinde psikoterapistiniz bir hakem pozisyonunda değildir. Sorunun çözümünde kim haklı, kim haksız gibi meselelere girilmez. Evlilik terapisti herkese eşit mesafede durur, ilişkideki rolleri, iletişim tarzınızı göstermeye çalışır. Evlilik terapisi sırasında ilişkinizdeki güçlü yanları ve zorlandığınız alanları rahatça görme fırsatı bulur, objektif olarak değerlendirebilirsiniz.

Siz de; Sık sık çözüme kavuşmayan tartışmalar yaşıyor, birbirinize karşı olumlu duygularınızın azaldığını hissediyor; cinsel hayatınız çekilmez bir hal almış durumda ise! Arkadaş olarak dahi konuşamıyor, eşinizi önemsemiyor, şiddet devreye giriyor yada evlilikten ümidiniz kalmamış; Bundan dolayı içinize çekilmişseniz bir an önce evlilik terapistine başvurmalısınız.
 
Son düzenleme:
Üst