Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,401
Tepkime puanı
121
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bir binanın enerji performansını değerlendirmek ve enerji verimliliği hakkında bilgi vermek için kullanılan bir belgedir. Bu belge, binaların enerji tüketimini ve enerji üzerindeki etkilerini ölçmek için hazırlanmıştır. EKB, bir binanın enerji sınıfını, enerji tüketim değerlerini ve potansiyel enerji tasarrufu önlemlerini içerir. Bu belge bina sahipleri, kiracılar, alıcılar ve kiraya verenler için önemli bir bilgi kaynağıdır. Enerji Kimlik Belgesi, enerji verimliliğini artırmak, enerji tasarrufu sağlamak ve çevresel etkileri azaltmak için kullanılan bir araçtır. Yapı sektöründe de enerji performans yönetmeliğine uygunluğun sağlanması gerekmektedir.

Binanın enerji sertifikası, minimum enerji ihtiyacı ve tüketimi ile ısıtma veya soğutma sistemlerinin yalıtım özellikleri ve verimliliği hakkında bilgileri içeren bir belgedir. Enerji performans belgesi faaliyetleri; 05/12/2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği; 07/01/2021 tarihli ve 31357 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarının Yetiştirilmesi ve Denetlenmesine Dair Tebliğ kapsamında yürütülmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Kamuyu Aydınlatma Metni​

Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar; Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin 26/A maddesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Belge vermeye yetkili kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Meslek Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde ilan edilir. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşların enerji kimlik belgesi uzmanlarının denetimi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü müfettişleri tarafından yapılır. Sertifika vermeye yetkili kuruluşlar Kamu Kurumu değildir. Bu kuruluşlarda çalışan kişiler kamu personeli değildir. Bu kapsamda kendisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı personeli olarak tanıtan kişi veya kuruluşların vatandaşlarımızla iletişime geçerek enerji kimlik belgesi düzenlediği yönünde şikayetler almaktayız. Hiçbir kurum tarafından böyle bir uygulama yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Son düzenleme:
Üst