Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Doruk Un, 5 Yılda Yüzde 400 Büyümeyi Hedefliyor

Forum Yöneticisi

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Doruk un fabrika

Türkiye'nin önemli bir buğday unu üreticisi​

Doruk Un, yeni dönemde perakende başta olmak üzere tarım ve tohum, erişte, makarna, yem ve yem hammaddeleri alanında 1,1 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyor. Söz konusu yatırımları 5 yıllık bir projeksiyonda gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Gürsel Erbap, un ve unlu mamullerde yüzde 200'ün üzerinde, diğer yatırım ve iş kollarında ise yüzde 400'ün üzerinde büyüme öngördüklerini belirtti. Erbap ayrıca kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamak için YEK ve GES yatırımları planladıklarını açıkladı. Buğday ve buğday bazlı ürünlerde en büyük üç markadan biri olduklarını belirten Erbap, ileri teknoloji ile Türkiye'de yıllık 438 bin ton buğday kırma, 350 bin ton un üretimi ve 60 bin ton buğday kapasitesine sahip olduklarını belirtti.

Satış ve dağıtım ağlarının her yıl genişlediğini anlatan Erbap, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu'da 41 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi. 2021'de 1,8 milyar TL ciroya ulaştıklarını ve net satışlarda İSO 500'de 316. sırada yer aldıklarını anlatan Erbap, “Yeni yatırımlarımızla ciromuzu 5 yılda 7,25 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Diğer yandan dünyada enerji fiyatlarının geldiği noktadan sonra enerjinin önemli bir gider kalemi olduğu gerçeğinden yola çıkarak kuracağımız güneş enerjisi tesisi ile kendi tüketimimizi karşılayıp maliyetlerimizi minimize edeceğiz” dedi.

Üretimin yüzde 60'ı ihracata yönelik​

İhracatta en büyük başarılarının Ar-Ge ekipleri ile son kullanıcının taleplerine yönelik ürünler üretmek olduğunu belirten Erbap, her ülkenin kendi tüketim alışkanlıklarına ve ekmek çeşitlerine göre buğdayı seçip öğüttüğünü ve kendi teknolojileriyle yerelleştirdiklerini söyledi. Üretimlerinin yüzde 60'ını ihracata ayırdıklarına, 7 farklı marka ve müşteriye özel üretim yaptıklarına dikkat çekti.

Türkiye'de bu yıl yaklaşık 19 milyon ton buğday hasadının gerçekleştiğini, Türkiye'nin buğdayda kendi kendine yeterli olduğunu belirtti. TMO desteğinin devam etmesi, doğru tarım politikaları, tarım arazilerinin toplulaştırılması ve ekilmeyen alanların ekilmesi ve teknoloji entegrasyonu ile mevcut üretimi yüzde 60 oranında artırabilir. Bu yıl buğday üretiminin 19,8 milyon ton olacağı tahmin edilirken, bu rakamın 2025 yılında 22 milyon tonu aşması bekleniyor. Böylece ithalat yapmadan ihracat potansiyeline ulaşarak katma değerli bir ekonomi yaratmak mümkündür.

Dünya Haber Merkezi

Son düzenleme: