Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Web Tasarım Nedir?

Kobi Sektörel

Sektörel Firma Rehberi
Katılım
11 Haziran 2019
Mesajlar
19
Tepkime puanı
4
Puanları
3
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.kobisektorel.com
Web Tasarım Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Web Tasarım Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?​

Web tasarım, bir web sitesinin tasarımı sırasında dikkate alınan ve uygulanan estetik ve kullanışlılık unsurlarıdır. Bu, sitenin görünümünü ve kullanımını etkileyen bileşenleri içerir ve genellikle HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojileri kullanılarak uygulanır. Web tasarımının amacı, bir web sitesinin ziyaretçilerine iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Bu, sitenin arama motorları için yapılandırılmasını, hızlı yüklenmesini ve mobil cihazlarda düzgün çalışmasını içerir. Ayrıca web tasarımı, menüler, formlar ve gezinme öğeleri gibi bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolay hale getiren öğeler içerir.

İnternet tarayıcılarının görüntülenmesi için özel olarak hazırlanmış bir tasarım olan web tasarımı HTML dilinde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bunu yapan kişilere web ustası veya web tasarımcısı denir. Kısaca tasarım fikirlerini belli bir amaç çerçevesinde estetik bir çizgide yönlendirme ve düzeni pratiğe dönüştürme sürecidir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra karşımıza aktif bir web sitesi çıkmaktadır. Web tasarım uygulamasının ardından kullanıcılar web sitesi tarayıcısı ile internet üzerindeki web sitelerine erişim sağlar.

Web tasarımı yapılırken bazı ana başlıklar dikkate alınır. Bunlar HTML (Hypertext Markup Language), domain, CSS (Cascading Style Sheets), dinamik ve statik web siteleri, barındırma ve FTP (File Transfer Protocol) gibi konular olabilir. Profesyonel bir web tasarımı yapmak, bu konuları iyi anlayıp uygulamaya yatkın olmayı gerektirir. Web tasarımı yapılmadan önce web sitesi için bir tasarım planı oluşturmak ve web sitesini kafanızda veya kağıt üzerinde tasarlamak da önemlidir.

Web standardı, farklı web sayfası görüntüleme cihazlarının web sitesinde sunulan bilgiler; Ayrıca kullanıcıya göstermek için kullanılan yazılım setine verilen addır. Web standartları sayesinde, sunulan bilgiler web tarayıcısı tarafından elektronik olarak görüntülenebilir hale gelir. Web tasarımı nedir? Web dünyasının ana dilleri HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS'dir (Cascading Style Sheets). Bu standartlar sadece web yöneticilerine bir sayfanın nasıl kodlanması gerektiğini göstermekle kalmaz, aynı zamanda İnternet tarayıcılarına bir sayfanın kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğini söyleyen kuralı da içerir. Web standardı bazı erişilebilirlik kuralları içerdiğinden, web sitesi kodlama standardını uygulayan web sayfası erişilebilirlik ve sorunsuz görüntüleme sağlar.

Doğru Görüntüleme: Web tasarım sunumunu ve bilgilerini yeni geliştirilen CSS kuralları ile ayırırsanız, sunulan bilgilere herkes tarafından ve herhangi bir cihazdan erişilebilir. Kullanıcı, bilgisayar veya cep telefonu tarayıcısı ile aynı bilgilere sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek; Dijital ortamda bilgileri doğru olarak gösterebilecektir.

Hızlı yükleme: CSS ile geliştirilen bir web sayfası ile tablolar kullanılarak oluşturulan bir web sayfası arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişiyor. Hızlı olduğunu düşündüğünüz bir sitenin ana sayfasını bilgisayarınıza kaydedip boyutuna bakarak daha iyi ayırt edebileceksiniz.

Düşük Bant Genişliği Kullanımı​

Web sayfalarınızı barındıran barındırma şirketi, kullandığınız internet trafiği ile orantılı olarak aylık bir ücret talep edebilir. Web standardı ile hazırladığınız sayfaların boyutları küçük ise web siteniz daha az internet trafiği oluşturarak size veya müşterinize para kazandıracaktır.

Arama motorlarında sıralama

Web sitenizin tasarımını ve görünümünü değiştirmeden web sitenize daha fazla ve kaliteli ziyaretçi çekmek için; arama motoru optimizasyonu ile. Optimize edilmiş web sayfaları ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almak mümkün olabilir.

Bir web sitesi geliştiricisinde nelere dikkat edilmelidir?

Bir teknoloji kullanıcısı değilseniz, web sitenizi geliştirmek için bir teknoloji ortağı seçmek kolay değildir. Neyse ki, tek bir kod satırını bile kaçırmadan arayabileceğiniz özellikler var. İşletmenizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır. En yeni ve en parlak çözüm her zaman en iyi çözüm değildir. İşinizle ilgilenmek sadece kibarlık değil, aynı zamanda ajansınızın çözümün gerçek gereksinime uyduğundan emin olmasının tek yoludur.

Okumaya devam et...
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst