Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haber Bülteni Nedir ve Nasıl Yazılır?

Kobi Sektörel

Sektörel Firma Rehberi
Katılım
11 Haziran 2019
Mesajlar
19
Tepkime puanı
4
Puanları
3
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.kobisektorel.com

Haber, güncel olaylar hakkında bilgidir. Bu, birçok farklı medya aracılığıyla sağlanabilir. Kulaktan kulağa, matbaa, posta sistemleri, yayın, elektronik iletişim veya olaylara gözlemcilerin ve tanıkların ifadeleri. Haberlere bazen normal medyadan ayırt etmek için "flaş haber" denir. Günümüzde farklı türlerde haberler yazılmaktadır.

Haber nedir ve türleri nelerdir?​


Haber, güncel bir olayın raporudur. Az önce olmuş veya yakında olacak bir şey hakkında bilgidir. Bir gazete, televizyon, radyo veya internetteki son olaylar hakkında bir rapordur. Son dakika haberler daha önce bilinmeyen bir şeydir. Neden haber deniyor? İpucu adında olduğu gibi, cevap oldukça basit. Her şey 14. yüzyılda İngilizce 'news' kelimesinin çoğul 'new' kelimesinin özel bir kullanımı olarak gelişmesiyle başladı. Adından da anlaşılacağı gibi, 'haber' yeni bilgilerin sunumu ile ilişkilidir. Haberin amacı veya gazete makalesinin amacı makaleleri, okuyucuları güncel olaylar hakkında bilgilendirmek ve eğitmek için yazılır. Okuyuculara çevrelerindeki bilgileri sağlamak için kullanılırlar.

Haberin özellikleri nelerdir?​


Pamuğun ağır giysiler yapmak için kullanılabileceği gibi, insan faaliyetinin hammaddesi olan yüksek yerlerde şiir yazmak, hikaye yazmak için kullanılabilir. Ayrıca haberin değeri, "olayların yayınlanmış haber olarak seçilmesini ve sunulmasını etkileyen kriterlerdir." Bu değerler, bir şeyi "haber değeri" yapan şeyin ne olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Bu değerler evrensel değildir ve farklı kültürler arasında farklılık gösterebilir. Bir haber okumak, açık ve eleştirel bir zihin geliştirmenize; her gün yeni bir şeyler öğrenmenize ve yaşlanmayı yavaşlatmanıza yardımcı olur. Gerçeği yalandan ayırt etmenize ve yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Haber yapısının önemi nedir?​

Hikaye organizasyonunun arkasındaki yol gösterici ilkelerden biri şudur: Hikayenin yapısı, okuyucunun ne hakkında yazdığınızı anlamasına yardımcı olabilir. Yapı, okuyucuyu fikirden fikre basit ve net bir şekilde yönlendirmelidir. Amaç, okuyucuları dolambaçlı bir üslupla bilgilendirmek ve şaşırtmaktır. Bir haber hikayesine güçlü bir öncü cümle ile başlayın. Bu tür makaleler, okuyucunun dikkatini ve ilgisini çekmeyi amaçlayan öncü bir cümle ile başlar. Bu, makalenin en önemli bölümlerinden biridir, bu nedenle bir makale yazarken iyi şeylerle başlayın.

Okumaya devam et...
 

Benzer Konular

Üst