Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Günümüzde ilçe merkezi konumunda olan Ayaş'ın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Bazı tarihçi ve araştırmacılar, İstanbul-Ankara yolu üzerinde bulunan eski piskoposluk merkezlerinden Mnizos' u bugünkü Ayaş ilçesinde aramışlardır.

Bu görüşü savunan Teurrefort, Kiepert ve Perrot gibi araştırmacılar, bu görüşün kanıtı olarak Ayaş ilçesinin birçok binasında kullanılmış olan eski büyük taşları göstermişlerdir.

Tarihçilere göre Mnizos, bugünkü Ayaş ilçesidir.

Tarihi Mnizos kentinin Bizanslılar döneminde, hem şifalı su kaynaklarına sahip olan hem de korunması daha kolay olan Karakaya mevkiine doğru yayıldığı sanılmaktadır. Ayaş bölgesine gelen Türklerin Oğuz boylarına ait oldukları tartışma götürmez bir gerçektir.

Ayaş

İlçenin köylerinden olan Bayat, Afşar, Peçenek, Karkın gibi yerleşim birimleri adlarını, tarihin bir diliminde ana yurttan kopup buraya yerleşen Oğuz boylarından almışlardır.

Kente, Ayaş adının Türkler tarafından verildiği bilinmektedir. Ayaş kelimesi günümüzde ülkemizin Toroslar bölgesinde yaşayan Türkmen oymaklarından birinin adı olarak kullanılan Türkçe bir kelimedir.

Bölgeye gelen Oğuz Türkleri başlangıçta ilçenin Karakaya kesimine yerleşmişlerdir.

Daha sonraları ise Ayaş çayına doğru ilerleyerek, bu çay civarında Kırkevler, Karakaya Kaplıcası, Killik, Bünyamin ve Eski Camii gibi eski eserleri yapmışlardır.

İlçe merkezinde yer alan Karakaya Kaplıcası ile 23 kilometre batısındaki Ayaş İçmeleri mineralli ve radyoaktifli suları ile önemli bir sağlık merkezi ve bir zenginlik kaynağıdır.

İçme sulan mide, karaciğer ve bağırsak tembelliklerini giderir, safra kesesi, böbrek taş ve kumlarını döker, bağırsakları solucanlardan temizler.

Karadere, Ova, Arıklar ve Kirazdibi bağları ile Ayaş içme ve kaplıcaları, ilçenin tabiat varlıklarını oluştururlar. İlçede her yıl temmuz ayının ilk haftası "Dut Festivali" düzenlenmektedir.
 
Son düzenleme:

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
283
Mesajlar
297
Kullanıcılar
66
Son üye
Medyadia
Üst