07 Antalya Kepez'de Çocuk Doğumları

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Kepez Devlet Hastanesinde, 274 çocuğun doğum yaptığı ortaya çıktı; Antalya, kepez devlet hastanesinde son iki yılda, yaşları 14 ile 17 arasında değişen 274 çocuğun doğum yaptığı ortaya çıktı. Çocukların, 115’i Türk, 159’u ise yabancı uyruklu. Antalya barosu konuyu yargıya taşıyacak. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı, Avukat Serap Ertuğrul; Aileler talep etse de etmese de, yargıya intikal eden istismar olayları hakkında “müdahillik” talebinde bulunduklarını anlattı.

cocuk_istismari2.jpg


“MUTLAKA HUKUKİ SÜREÇ İŞLETİLİYOR”

Yasa gereği çocuk doğumu gerçekleştiren uzmanların tutanakları Cumhuriyet Savcılığına, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğüne bildirmek zorunda; olduğunun altını çizen Avukat Ertuğrul, polis ekiplerinin ise yabancı yada Türk olduğuna bakmadan işlem başlatma mecburiyetinin bulunduğunu ifade etti. Yabancı ülke vatandaşlarının, sağlık güvenceleri ile ilgili sıkıntılar var. Tedavilerde çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyorlar, ancak doğum başka bir konu.

Türkiye vatandaşı da olsa, yabancı ülke vatandaşı da olsa çocukların korunması ilkesi gereği adli işlem başlatılıyor. Eğer doğumlar gizlenmezse mutlaka hukuki süreç işletiliyor.

“BİZ BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Son yıllarda, başta yabancı çocuklar olmak üzere, çocuk istismarına ilişkin çok sayıda olayın takipçisi olduklarını aktaran; Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Ertuğrul, “Kumluca’da istismara uğrayan Suriyeli çocuk olayı hakkında sorumluları şikâyet ettik. Suriyeli bir çocuğun dört hastaneye götürüldüğü ve kabul edilmediği iddialarının ardından suç duyurusunda bulunduk.

Çocuk doğumları ile ilgili de gerekli girişimlerde bulunacağız. Aileler olayın üstünü örtmek istese bile biz buna müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: antalyasokaklari.com
 
Son düzenleme:

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
283
Mesajlar
297
Kullanıcılar
66
Son üye
Medyadia
Üst