06 Altındağ ilçesi hakkında

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Altındağ ilçesi, idari yönden 54 mahalle ve 1 belediyeden oluşmaktadır. ankara altındağ ilçesi toprakları ilk çağlardan itibaren insan topluluklarının yerleşim alanı olagelmiştir. Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı döneminde önemli bir merkez olduğu tarihi kalıntıların zenginliğinden anlaşılmaktadır.

13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başkent olunca, kentte hızlı bir nüfus artışı olmuş ve 1953 yılında Altındağ ilçesi kurulmuştur. Başkent Ankara'nın ilk şehir merkezi bugünkü Altındağ Belediyesinin sınırlan içinde yer almaktadır. Arazisi engebeli ve dağlık olan ilçenin kuzeyinde, üzerinde Çubuk Barajı bulunan Çubuk Çayı, güneyinde Ankara ve Hatip Çayları akar. Tarihi ve kültürel kalıntılar açısından oldukça zengin olan ilçenin en eski kalıntıları arasında Ankara Kalesi, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu, Roma Hamamı ve Roma Tiyatrosu sayılabilir. Yakın zamanların eserleri arasında Cumhuriyet Anıtı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi vardır.

İlçenin dini yapıları arasında Karacabey, Ahi Şerafettin, Hacı Bayram Veli, Karyağdı, Gülbaba, İzzettin Baba türbeleri ile Hacı Bayram, Aslanhane, Ahi Elvan, Alaaddin, Zincirli ve Kurşunlu camileri yer alır.

Hamamönü'ndeki Tarihi Konaklar;

1-Kamil Paşa Konağı: 19.yüzyılda Mavi Ağa tarafından yapılan konak 1980 yılında bakımsızlıktan yıkılmıştır. 2009 yılında Altındağ Belediyesince, tipik bir Ankara Evi tarzında aslına uygun olarak onarılmıştır. Mobilyaları, oyma işleri ve tavan süslemeleri ile dikkati çeken bir yapıdır.

2-Beynamlızade Konağı: Beynam Köyünde doğan Beynamlızade Haçı Mustafa Efendi (1866-1931) TBMM'nin 1.döneminde Ankara Milletvekili seçilmiş ve Sakarya Savaşı sırasında da orduda görev almıştır. Ankara milletvekili iken ailesiyle Hamamönü'ndeki bu konakta oturmuştur.

3-Kabakçı Konağı: İki katlı tipik bir Ankara evi olan konak Hamamönü mevkinde yer alır, özellikle tavan süslemeleri ile dikkat çeker. 2009 yılı Aralık ayından beri Altındağ Belediyesince Kültür ve Sanat Evi olarak kullanılmakta; kültür, sanat, edebiyat ve tarih söyleşilerine, resim sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.
 

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
277
Mesajlar
291
Kullanıcılar
65
Son üye
manba
Üst