06 Akyurt ilçesi hakkında

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Akyurt ve çevresinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğünce yapılan kazı ve araştırmalar da elde edilen bulgulardan bölgenin Hitit çağından bu yana yerleşim alanı olduğu tespit edilmiştir.

Eski Tunç Çağından 14. yüzyılın başlarına kadar Akyurt ilçesi ve çevresinin yerleşim bölgesi olmasının en büyük etkenleri, Ankara iline yakın olması ve mil taşlarından da anlaşılacağı üzere tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasıdır.

İki büyük Türk hükümdarı Timur ve Yıldırım Beyazıt arasında 1402 yılındaki Ankara Savaşı bu yörede (Çubuk Abat Ovası) yapılmıştır. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan İlçe, 1990 yılına kadar Çubuk İlçesinin bir beldesiydi. 1971 yılında ilçenin belediye teşkilatı kurulmuştur.

Akyurt ilçesi hakkında

Son olarak 20.05.1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3644 sayılı Kanunla, Çubuk İlçesinden 15, Kalecik ilçesinden 5 köy Akyurt'a bağlanarak ilçe haline getirilmiştir.

Akyurt ilçesinin eski adı Ravh'dır.

Bu adın Rumcadan geldiği tahmin edilmekte ise de anlamı bilinmemektedir. İlçenin adı 1961 yılında Akyurt olarak değiştirilmiştir. İlçeye bağlı Balıkhisar köyüne 1 kilometre uzaklıkta, köyün kuzeydoğusunda, en çok 15 metre yükseklikte, 200x300 metre çapında; MÖ 3000 yılından itibaren yerleşime sahne olmuş, Eski Tunç Çağı'na ait büyük bir höyük bulunmuştur.

Bu bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunca 1. derece sit alanı ilan edilmiştir.

Elecik köyü Kızıleşik mevkiinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologları tarafından 21-23 Eylül 1987 tarihinde yapılan Tümülüs kazısı sonucunda bulunan; Mezar odasında koku kalıplan, küpe ve bazı takı eşyaları ele geçmiştir.
 
Son düzenleme:

Reklam Alanı

Makale Hakkında

Makale yayımlama esnasında link dışında, isim, adres ve telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
281
Mesajlar
295
Kullanıcılar
65
Son üye
manba
Üst