YKS tercihleri 23 temmuz da başlıyor

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Yüksek öğretim kurumları sınavı tercihlerini öğrenciler 23-29 Temmuz da ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi İnternet sitesinden bireysel olarak yapabilecekler.Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığınca (ÖSYM), yüksek öğretim kurumları sınavı (2019-YKS) tercihleri 23-29 Temmuz'da "ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi" İnternet adresinden alınacak.

ÖSYM tarafından yapılan 2019-YKS'de adayların tercihleri 23 Temmuz'da alınmaya başlanacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 29 Temmuza kadar ÖSYM'nin "ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Ana Sayfa" İnternet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. İşlemlerini tamamlayan adaylar, belirlenen süre içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Adayların, işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Ana Sayfa" İnternet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

Yerleştirme sonuçları

Yerleştirme sonuçları "ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi" web sitesinden duyuru yapılacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Eğitim forum
 
Son düzenleme:

Gelişime ve Değişime Hazır Mısınız?

Tüm, konu ve detay için siz, buraya bakınız.

Forum istatistikleri

Konu
303
Mesaj
317
Üyeler
72
Son üye
ozanymk
Üst