Yazı Yazmayı Biliyor Muyuz?

Başlıktaki bu sorunun cevabı aslında oldukça basit: Yazı yazmayı bilmiyoruz. Kimse bilmiyor. Sadece kişiler değil, şirketler de bilmiyor. Yazmıyoruz, yazdığımızı zannediyoruz. İşletmelerin web sitelerinde, az ya da çok, bir yazılı içerik mevcut. Ancak, bu yazılardan çok azı doğru niteliklere sahip.

Nice bütçelerle yapılan internet sitelerinin büyük çoğunluğu baştan savma metinlerle dolu. Nice beklentilerle kurulan girişimlerin web siteleri, okuyucularına özensiz bilgiler sunuyor. Kendi sektörünüzdeki internet sitelerine bakın. Neredeyse hepsinin birbirinin aynı şablon ifadelerle doldurulduğunu, birçok yazının sadece laf kalabalıklığından oluştuğunu göreceksiniz. Oysaki yazı, bir işletmenin en önemli itici gücüdür.

Dijital pazarlamada yazılı bilgi önemlidir. Güçlü bir yazı ile kendini doğru ifade edebilmek, çok daha önemlidir. Web siteniz, planlanmış ve düşünülmüş metinlerden oluşmalıdır. Firmalar genellikle, içeriğinde bilgi barındırmayan, birkaç standart sayfadan oluşan web sitelere sahiptir. Müşterilerine kapsamlı bir bilgi sunmadan, dijital pazarlama araçları ile duyuru yapmaya çalışırlar. Bu da değer kaybetmelerine neden olur. Öncelikle internet sitenizi, müşterileriniz için güvenilir bir başvuru kaynağı haline getirmelisiniz. Ürününüz veya hizmetiniz hakkında, kitlenize faydalı bilgi sunmalısınız.

Özenli bir bilgi oluşturmadan, sosyal medya ve benzeri duyuru araçları ile kitlenize ulaşmaya çalışmak, esas görevinizi yapmadan bu araçlardan medet ummaktır. Sosyal medya, işletmeler için en önemli duyuru araçlarından biridir. Bu araçları bilinçsiz kullanırsanız, sosyal medya firmalarını güçlendirirsiniz. Bilinçli kullanırsanız, firmanızı güçlendirirsiniz. Bir duyuru yapmak için, öncelikle duyurmak istediğiniz bilgiyi özenle oluşturmalısınız.

Bir firma için, web sitesinde planlanarak ve düşünülerek oluşturulan bir yazı kadar değerli bir başka unsur yoktur. İşletmelerin bu konuda bilinçlenmeleri gerekiyor. Belki de bunun için, çocukken TV'de izlediğim okuma ve yazma kursları tekrar açılmalı.

Firmaların bilinçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla kaleme alınan, "Bir İnternet Sitesinde Yazılı Bilginin Önemi" başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bana ulaşabilirsiniz. Amacım, firmaların İnternet'te kendilerini doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeyi girişimcilere aktarmak.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Koray Kışlalı
 

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst