Yaptığın İşi Sadeleştir ve Birine Odaklan

Türkiye'de, işletmelerin sunduğu hizmetlere bakıldığında karşımıza, son derece düzensiz sonuçlar çıkıyor. Bu karışıklığın en büyük nedeni, bir şeyi değil her şeyi yapma isteğinin kontrol edilememesidir. Müşteriye sunulan hizmeti, en iyi şekilde optimize edin. Bulunduğunuz yerel konumda, en çok kabul gören işe odaklanın. Yalnızca bir işi, pratik uygulamalar ile geliştirin ve kusursuz olun. Bir firma da sürekli artan müşteri şikayetleri varsa, o işletme de eksik ve yetersiz hizmet verildiği anlamına gelir.

Hizmet sunumunda yaşanan sorunları, bir araya getirin ve optimize edin. İnsanlar daha çok, kusursuz hizmet veren işletmeleri tercih ederler. Toplumun gözünde, sürekli tercih edilen bir işletme olmanın yolu, kusursuz olmaktan geçer. Müşterilere karşı doğal, şeffaf ve dürüst olun. Güven, %99 olmaz ya vardır ya da %0 yoktur.

Müşteri Şikayetlerini Sürekli Dikkate Alın ve Çözüm Bulun​


İşinizde, daha fazla başarılı olmak için iş ahlakı ile güven değerini ilk sıraya alın. İlerleyen süreçte, iş ahlakı ile güveni ne derecede önemsediğinizi müşterilerinizden duymaya başlarsınız. Fiziksel olarak başarılı değilseniz, İnternet ağlarında başarılı olmanız mümkün değildir. Sektörel konularda yapılan araştırmalar, İnternet ağları yaşanan bu sorunları gün yüzüne çıkarıyor. Kalite her zaman, standardınız olsun. Bu, yazıya devam edeceğiz.
 
Son düzenleme:

Gelişime ve Değişime Hazır Mısınız?

Tüm, konu ve detay için siz, buraya bakınız.

Forum istatistikleri

Konu
301
Mesaj
314
Üyeler
70
Son üye
Koray Kışlalı
Üst