Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
World wide web (www); Bu, kısaca dünyadaki bütün bilgisayarların birbiri arasında iletişim kurduğu görüntü; ses dosyası ve veri paylaşımının yapıldığı, dünya geneline yayılmış büyük bir ağdır. Her bir İnternet sitesinin, kendine ait (www) ile başlayan, bir adresi vardır. İnternet adreslerinin başında kullanılan, (www) uzantısının, ne olduğunu ve ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Bugün, tüm dünyadaki İnternet ağlarında kullanılan (www) uzantısı, aslında biz hiç de farkında olmadan, sanal ortamda yaptığımız aramalarda, işimizi kolaylaştırmaktadır. Aradığımız bilgilere tek bir kanaldan, erişmemizi ve bu bilgiye dolayısıyla, daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.

web-3725218_1200.jpg


World Wide Web Nedir Ne Anlama Gelir?


Günümüzde ise altın değerine sahip olan şey, bilgidir. Bizler bu bilgiye, İnternet aracılığı ile rahatça erişebiliyoruz. Ancak, bunun için de kullanmamız gereken bir parola var. Bizi, günümüz çağının bilgisine eriştiren paroladır. Yani, diğer deyişle sanal ağların sihirli sözcükleridir. Açılımı, world wide web olan bu ifade, Türkçede “Geniş Dünya Ağı” anlamına gelmektedir. Hatta, hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde, dünya üzerinde kullanılan bütün bilgisayarlar, birbiri ile iletişim kurabilmekte, bilgi alışverişini sağlamaktadır. Buna kısaca, web adı verilmektedir.

(www) Nedir?

Web, dünya üzerinde İnternet üzerinde en çok işlem yapılan kısmıdır. Bu sebeple, bütün bilginin burada toplanmış olması gerekmektedir. Www uzantısı, İnternet üzerinde yayımlanan bütün bilginin, aynı kanal üzerinde toplanmasına ve insanların, bu bilgilere tek bir kanal üzerinden erişmesine olanak sağlar.

Bunu, biraz daha net bir dille ifade etmek gerekirse: İnternet üzerinde yayınlanacak, pek çok materyal var. Yazılar, belgeler, fotoğraflar, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik ve çeşitli konular için hazırlanan videolar içermektedir. Bunları yayınlayan kişilerin, hepsinin hedefi daha çok kişiye ulaşmaktır.

Fakat, mail adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz kişileri, tek tek araştırıp bu materyalleri ulaştıramayız, öyle değil mi? Bu kelime tam anlamıyla, iğneyle kuyu kazmak olur ve sonucunda hiçbir şey elde edemeyiz. Bu sebeple yayınlanacak, bilgi ve materyallerin tek bir, noktada toplanması gereklidir. İşte (www) web uzantısı, bütün bu belgelerin, tek bir kanal üzerinde toplanmasını sağlayarak, çağımız İnternet kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Yapısı ve Özellikleri

World Wide Web’e bağlanabilmek için Netscape Comminicator ya da Microsoft İnternet Explorer'ı destekleyen, İnternet paketlerini kullanmamız yeterlidir. Zaten, günümüzde bu programları desteklemeyen bir, bilgisayar veya tarayıcı üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken, bir olgu daha var. Bu da İnternet ve web kavramlarının aynı olmadığıdır.

İnternet denildiği zaman aklımıza, çok daha geniş bir ağ gelmelidir. Ancak, Web dediğimiz kısım da, bu oldukça geniş olan ağın, çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki İnternet kullanıcılarının hepsi, İnternet’e web üzerinden bağlanmaktadır.

Tarihçesi

Web kavramı, ilk kez dünya biliminin kalbinin attığı yer olan İsviçre’de, CERN fizik laboratuvarında geliştirilmiştir. 1989 ve 1990 yıllarında, yani hayatımızda henüz İnternet denilen bir kavram yokken, buradaki bilim adamları yaptıkları çalışmaları tüm dünyaya, en kısa zamanda ve en hızlı şekilde duyurabilecekleri bir sistemi yaratma peşindeydiler. Bununla birlikte, 1993 yılında Illinois Üniversitesinde, çapraz geçişli grafiksel bir tarayıcı olarak adlandırılan “Mossiac” sistemi geliştirildi.

Fakat, tüm bu çalışmalar bilim adamlarının istediği, hız ve özelliklere sahip, bilgi paylaşımını sağlamıyordu. Bu yüzden, daha da yoğun çalışmaya başladılar. World Wide Web sistemi bu, çalışmalar sonucunda bulundu ve 1990’ların sonuna doğru, tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaya başlanan bir sistem oldu.
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
349
Mesaj
364
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst