Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Varis nedir sorusunun en kısa ve net cevabı bacak toplardamarlarının genişlemesidir. Varis, genel olarak bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi,görevini yapamamasıdır. Varis vücudun birçok yerinde meydana gelebilir. En sık görülen ve sıklıkla tedavi edilen ise bacak varisidir. Dolayısıyla varis nedir diye sorulduğunda kastedilen bacaklardaki varistir.

Varis Ne Demek?

Varis ne demek? denildiğinde temelde bacak toplardamarlarının genişlemesi ve işlevini yerine getirememesidir, diye cevaplanabilir. Genişleyen toplardamarlar kirli kanı kalbe taşıma görevini yapamaz. Sonuçta damar plastik bir poşet gibi olur. Kalbe dönemeyen kirli kanın damar içinde kalması nedeniyle ağrı, sızı, kramplar, kaşıntı ve renk değişikliği meydana gelir.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı ile varis aynı şeyi ifade etmektedir. Varis hastalığı bacak toplardamarlarındaki genişleme sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Bacaklarda oluşan bu damar genişlemesi nedeniyle oluşan dolaşım bozukluğu pıhtı atmasına neden olabilir. Bu nedenle varis hastalığı tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı, bacakta kılcal damarların artması şeklinde veya genişlemiş bir damarın görülmesi ile fark edilir. Bunun yanı sıra ağrı ve kramplar ile de varis kendini gösterebilir. Hastalar bazen başka hiçbir bulgu olmadan kramplar nedeni ile başvurabilmektedir. Varis başlangıcı tespit edildiği anda tedavi edilirse hastalık daha fazla ilerlemeden, kişi çok fazla eziyet çekmeden problemin önüne geçilebilir.

Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Varis başlangıcı nasıl anlaşılır diye soranlara verilecek tek bir cevap yoktur. Çünkü farklı farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bu nedenle bacaklarla ilgili bir sıkıntı olduğunda Doppler Ultrason ile değerlendirilmesi önerilir. Bacaktaki şikâyetin neden kaynaklandığı bu şekilde net olarak söyleyebilir. Varis muayenesi tabi ki varis başlangıcının en net şekilde anlaşılmasına yarayacaktır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Damarlarda meydana gelen genişlemeye bağlı olarak damarların boğumlu hale gelmesi varis rahatsızlığının ilk belirtisidir. Ancak her zaman bu belirti tek başına görülmeyebilir. Varis bacaklar ve ayak bileklerinde görülmektedir. Varisin oluşmasının temel nedeni genetik ve yaşam tarzıdır diyebiliriz. Genetik olarak yatkın olan kişilerin bu durumun yanı sıra uzun süre ayakta duran işler yapması ile varis ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre ayakta durmak bacak damarlarında basıncın artmasına neden olarak damarların genişlemesine neden olabilmektedir.

Varisin Zararları

Varisin zararları, kirli kanın toplardamar içinde birikmesi ve beklemesi nedeniyle oluşur. Varisli hastada kirli kan bacak damarlarında birikince çevre dokuya sızar ve dokunun beslenmesi bozulmaya başlar. Tıkalı bir kanalizasyon gibi atık maddeler etrafa sızmaya başlar. Bunun sonucu olarak sızlamalar, ağrı, kramplar ve uzun dönemde kaşıntılar baş gösterir. Tedavi ertelendikçe renk değişimi ve daha da sonra varis yaraları oluşmaya başlar. Bunların dışında damar içindeki durağan kan pıhtılaşmaya meyillidir. Yani varisin zararları arasında damar içinde oluşan pıhtıyı da sayabiliriz. Dolayısıyla tedavide çok geç kalınmaması iyi olacaktır.

KAYNAK; drrengin.com
 
Son düzenleme:

Gelişime ve Değişime Hazır Mısınız?

Tüm, konu ve detay için siz, buraya bakınız.

Forum istatistikleri

Konu
303
Mesaj
317
Üyeler
72
Son üye
ozanymk
Üst