Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Sosyal medya etkisi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte, çevremizdeki insanlar arasındaki sınırlarımız yok oldu. İnternet'in hayatımıza girdiğinden bu yana, insanların birbirine olan yaklaşımları, bu yönde değişiklik gösterdi. Alışkanlıklarımız, yaptığımız işler ve ilgi alanlarımızda büyük oranda farklılıklar oldu. Akıllı telefonların artmasıyla İnternet, artık elimizin altında ve bu durumun iyi veya kötü yönleri var.

Sosyal medya, ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. Birçok kişinin, herhangi bir sosyal ağ üzerinde hesabı var ve aktif olarak kullanıyor. Kurum ve kuruluşlar, bu kadar insanı bir arada toplayan, bu ağları kendilerine doğru çekmeyi başardıklarında, işlerinde olan yükselişi fark edebiliyorlar. Kurumlar, sosyal ağlar üzerinden bir hesap açarak, vermiş oldukları hizmetlerin duyurusunu kolaylıkla yapabiliyorlar. Bu durum, onlar için iyi bir reklam kaynağı olabilir. Kullanıcılar da ihtiyaç duydukları alanlardaki bilgileri, bu ağlar üzerinden alabiliyorlar. Teknoloji ile hayatımıza her gün, yeni bir şeyler giriyor. Biz de, buna ayak uyduruyoruz.

Sosyal Medyanın Önemi Nedir?


Günümüzde gelişen teknolojiyle ve İnternet kullanım alanının geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte iletişim bir kat daha güçlü ve önemli hale geldi. Yaşam şeklimiz, alışkanlıklarımız, eğlence anlayışımız, iletişim şeklimiz çok hızlı olarak değişiyor artık. Öyle ki bazen bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz.

Bugün, herkesin kullanabildiği ve kullandığı sosyal medya nedir?


İnternet kullanımı öncesinde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi sadece, okuyarak ve izleyerek takip edebildiğimiz iletişim araçları; medya olarak nitelendiriliyordu ve bu medya araçları, tek taraflı iletişim kanallarıydı. Bu tek taraflı iletişimi çift taraflı hale getiren nokta ise İnternet ve sosyal medya dediğimiz facebook, twitter, linkedin, pinterest…vb gibi sosyal ağların yaygın hale gelmesi olmuştur.

Sosyal medya, tek taraflı medyanın karşılıklı bir iletişim aracına dönüşmesine, nasıl etki etmiştir?

Tüm dünyayı, parmaklarımızın ucuna getiren sosyal medya organları sayesinde, İnternet sitelerine bilgi ekleyebiliyor haber, yazı, resim ve fotoğraf paylaşabiliyoruz. Herhangi bir alanda, bir siteye yorum yazabiliyor, eleştirilerimizi iletebiliyoruz . Böylece İnternet'te, her şeye etkide bulunup kendimizden bir şeyler katıyor, duygu ve düşüncelerimizi ifade ederek, sosyal medyayı kullanan diğer kullanıcılarla iletişime geçebiliyoruz. Kısacası, sosyal medya her şeyi takip edip, her şeyin içinde olma imkanı sağlıyor.

İş dünyasına etkisi nasıl olmaktadır?

Bu kadar iletişimin içinde şirket ve kurumlar, sosyal medyayı kendi çıkarları doğrultusunda kullanacakları yolları, keşfetmek için kolları sıvamış durumdalar. İleriyi görenler ise bu yola çok erken çıkıp birçok firma, kurum ve kişiyi geride bırakarak, kendini bir adım öne taşımayı başarmıştır. Artık, bilgi çağında yaşıyoruz, yenilikleri takip etmek ve kendimizi yenilemek, bir zorunluluk haline geldi. Ne kadar başarılı, ünlü ve kaliteli bir marka olsak, sosyal medyayı kullanmıyorsak, geride kalmaya mahkumuz demektir.

Sonuç olarak sosyal medya, günlük hayatımızın, iş hayatımızın, sosyal hayatımızın her alanında var ve gelişerek var olmaya devam edecek. İster kişi olalım, ister firma ister bir kurum olalım, bize bu noktada düşen görev, yeniliklere açık olmak ve yenilikleri takip ederek, dünyada, oluşan yeni şartlara ayak uydurmaktır. Çünkü, dünya değişiyor, gittikçe küçülüyor ve en güzeli gittikçe bütünleşiyor. Biz de, bu bütünün bir parçasıyız ve bütünün içinde özgün ve özgür olmanın tadını çıkarabiliriz.
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst