Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Bölgedeki Haziran ayı ortalama sıcaklığı 20 derece idi. Sibirya’nın kuzeydoğu bölgesindeki Sakha Cumhuriyeti (Yakutistan) Verkhoyansk kasabasında 20 Haziran 2020 günü yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının 38°C olarak kaydedildiği bildirildi.

1885’den beri günlük kayıtların yapıldığı Verkhoyansk meteoroloji istasyonunda şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık değeri 25 Temmuz 1988’de 37.3° C olarak ölçülmüştü.

Bölgede Haziran ayı ortalama sıcaklıkları ise 20° C düzeyinde gerçekleşiyordu.

Mayıs ayından beri sıcak hava dalgasının görüldüğü Sibirya’da mayıs ayı ortalama sıcaklıkları, 1979 yılından veri kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşarak mevsim normallerinin 8 derece üzerinde gerçekleşmişti.

Dünya Meteroloji Örgütü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada [1] yapılan kaydın henüz kuzey kutup dairesinde şimdiye kadarki en yüksek seviye olduğunun resmî olarak kabul edilmediği, bunun için atmosfer bilimcilerinden oluşan uluslararası bir panelin inceleme yapması gerektiği bildirildi.

NASA ve Ulusal Havacılık ve Uzay Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada[2] ise değerlendirmesi yer alan araştırma görevlisi Amber Soja Sibirya’nın bu bölgesi için iklim değişikliğinin uzak bir gelecek olmadığını, iklim değişikliği belirtilerinin halihazırda yaşandığını söyledi.

Açıklamada bölgedeki orman yangınları seviyesinin de 2019 ve 2020 yıllarında 2003-2020 ortalamasının yaklaşık iki katı gerçekleştiği de bildirildi.

Kaynak: https://yesilekonomi.com/sibiryada-38-derecelik-rekor-sicaklik-olculdu/
 

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
347
Mesaj
362
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst