Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Milliyetçi hareket partisinin olası talepleri dikkate alınarak ve seçenekli olarak hazırlanan öneri paketinde; %7 olarak öngörülen seçim barajının %5 oranına indirilmesi görüşü ağırlık kazandı. AK Parti’nin tamamladığı seçim ve Siyasi Partiler Yasası tasarısı tamamlandı. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; pakette MHP’nin olası talepleri de dikkate alınarak başlangıçta yüzde 7 olarak öngörülen seçim barajı yüzde 5’e indirildi. Milletvekili transferini engellemek için siyasi partilerin seçimden sonra; milletvekili transferiyle grup kurarak seçime girme yeterliliği kazanmasının engellenmesi önerisi yer aldı.

2018’deki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçiminde yüzde 10’luk seçim barajının anlamı kalmadığı için; yeni taslakta seçim barajının yüzde 7’ye indirilerek, HDP’ye giden emanet oyların esas partilerine dönmesi hedeflendi. Ancak barajın yüzde 5’e indirilmesi görüşü ağırlık kazandı. İttifak içi baraj düzenlemesinden ise vazgeçildiği öğrenildi.

ÖDÜNÇ DÖNEMİNE SON

AKP’nin önerisinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen yıl yaptığı milletvekili transferinin engellenmesine dönük çağrı karşılık buldu. 2018 seçimlerinde CHP’nin, İYİ Parti’nin seçime girmesini garanti altına almak için 15 milletvekilini “ödünç vermesi” uzun süre kamuoyunda tartışılmıştı.

Seçimden sonra 20 vekil ile grup yok​

Siyasi partiler, seçimlerde en az 20 milletvekili çıkarmaları halinde yine grup kurabilecekler. Ancak, seçimden sonra seçildikleri partiden ayrılarak, başka bir partiye geçilmesi halinde, 20 sandalyeye ulaşılsa bile bu partiler grup kurmuş sayılmayacak.

Düzenli Kongre Şart​

Tasarıda, parlamento dışındaki partilere düzenli olarak kongre veya kurultaylarını yapma zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor. Mevcut Siyasi Partiler Yasasında bir partinin seçimlere katılabilmesi için en az illerin yarısında; oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve kongrelerini yapmış olması veya TBMM’de grup kurma koşulu aranıyor.

Turan: AİHM’e baktık​

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Seçim Kanunu’nda yapılacak değişikliğe ilişkin konuştu. Turan, “Özellikle Avrupa Konseyi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin baraj değerlendirmesine baktık; ‘5 mi, 7 mi, 10 mu olsun’ tartışması çok gerçekçi bir tartışma. Biz bunu tartışıyoruz. Genel kanaatimiz, barajın indirilmesi yönünde” dedi.

Bu Paket'te Neler var?​

Her seçim çevresinin 7 milletvekili çıkaracak şekilde düzenlenmesi öngörüldü. Partilere yapılacak Hazine yardımında seçim barajına eşitlenmesi veya yüzde 3 oy alan partilerin yararlanması seçenekleri yer aldı.
 
Site Adı
Gerçek Gazete
Web Site
https://gercekgazete.com/
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
349
Mesaj
364
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst