Ne var ne yok?

Hoşgeldiniz. Forum: Buraya Bakınız

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Seçim Barajı Yüzde 5’e İniyor

Buraya Bakınız

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,399
Tepkime puanı
124
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Milliyetçi hareket partisinin olası talepleri de dikkate alınarak isteğe bağlı olarak hazırlanan öneri paketinde; Yüzde 7 olarak öngörülen seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi gerektiği görüşü ağırlık kazandı. AK Parti'nin tamamladığı Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu taslağı tamamlandı. MHP'nin paketteki olası talepleri dikkate alınarak, başlangıçta yüzde 7 olarak tahmin edilen seçim barajı yüzde 5'e indirildi.

Siyasi partilerin seçiminden sonra milletvekili transferini önlemek için; Milletvekili transferiyle grup oluşturarak seçimlere girmesini engellemeye yönelik bir öneri vardı. 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde %10 barajı anlamsız olduğundan; Yeni taslakta seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi ve HDP'ye verilen oyların ana partilere iade edilmesi hedeflendi. Ancak eşiğin yüzde 5'e düşürülmesi görüşü ağırlık kazandı. İttifak içi baraj düzenlemesinden vazgeçildiği öğrenildi.

ÖDÜNÇ DÖNEMİNE SON

AKP'nin önergesinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geçen yıl yaptığı milletvekili transferinin engellenmesi çağrısı karşılandı. 2018 seçimlerinde CHP'nin İYİ Parti'nin seçimlere katılımını garanti altına almak için 15 milletvekili "ödünç alması" kamuoyunda uzun süre tartışıldı.

Seçimden sonra 20 vekil ile grup yok​

Siyasi partiler, seçimlerde en az 20 milletvekili çıkardıkları takdirde yeniden grup oluşturabilecekler. Ancak seçimden sonra seçildikleri partiden ayrılıp başka bir partiye geçmeleri halinde 20 sandalyeye ulaşılsa dahi bu partiler grup oluşturmuş sayılmaz.

Düzenli Kongre Şart​

Tasarıda, meclis dışındaki partilerin kongrelerini veya kongrelerini düzenli olarak yapmaları istenecek. Mevcut Siyasi Partiler Kanununda bir partinin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve kongrelerini yapmış olmak veya grup oluşturmak gerekir.

Turan: AİHM’e baktık​

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Seçim Kanununda yapılan değişiklikle ilgili konuştu. Turan, “Özellikle Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin eşik değerlendirmesine baktık; '5 veya 7 veya 10' argümanı çok gerçekçi. Bunu tartışıyoruz. Genel kanaatimiz barajın indirilmesi yönünde” dedi.

Bu Paket'te Neler var?​

Her seçim bölgesinin 7 milletvekilinden oluşması öngörülmüştü. Partilere verilecek Hazine yardımında seçim barajına eşit olma veya yüzde 3 oy alan partilere fayda sağlama seçenekleri vardı.
 
Son düzenleme:
Üst