İnternet, reklama boğulmuş koca bir pazarlama çöplüğü haline geldi. Bunun en büyük nedeni, neredeyse bütün firmaların sadece reklama odaklanmış olmaları. Herkes devamlı duyuru peşinde. İnternet'te herkes bağırıyor.

Firmalar dijital dünyayı, alabildiğine bağırabilecekleri bir reklam cenneti olarak görüyor. Bu durumu körükleyen reklam ajansları gibi görünebilir, ancak öyle değildir. Onların işi bu; reklam yapmak. Sadece reklam. Vazifelerini yapıyorlar, onlar da bir sorun yok. Ancak internet, sadece reklam yapalım diye kurulmadı. İnternet, bilgi paylaşımı ve fayda üzerine kurulu bir sistem. Baştan beri de öyleydi. Varolma amacı buydu. Ancak işletmeler İnternet'e adım attıkları anda, hemen bağırmaya başlıyorlar; "reklam yapalım, pazarlama yapalım, hemen yapalım..." Peki, yapın. Devam edin buna. Herkes bağırdığında bakalım ne olacak. Doğal olarak kimse sesini duyuramayacak.

İnternet'te faaliyet gösteren bir işletme için, birincil kavramlar reklam ve pazarlama değildir. İnternetin bugün geldiği noktada, bir işletme için en önemli faaliyet bilgi üretmek ve fayda sağlamaktır. Dijital dünyada başarılı olmak istiyorsanız, reklam yapmayın, fayda yapın. Pazarlamaktan vazgeçin, bilgi üretin. Kullanıcılarınıza sadece ürününüzü anlatmayın, faydalanabilecekleri bilgiler sunun.

Web sitenizde sadece kendinizden bahsetmeyin: "Biz şöyle firmayız, böyle işletmeyiz. Dünyaya açıldık, dört kıtaya yayıldık. Şöyle geliştik, böyle büyüdük, kocaman olduk..." Tamam, ne güzel. Bunlar hiç de kolay değil. Tebrikler. Ama müşterinize gereken şey, ne kadar büyüdüğünüz değil. Onların aradığı şey, sadece bilgidir. Web sitenizde, firmanızdan bahsettiğiniz bölümlerin oranı, müşterilerinize faydalı bilgiler sunan bölümlerden fazlaysa, bu sadece kendini övmektir.

İnternet sitenizde kendinizi övmeyi bırakın. Bunun için öncelikle reklam ve pazarlama kelimelerini unutun. Sunduğunuz hizmet veya ürünle ilgili bir bilgi kaynağı oluşturun. Web sitenizi, müşterileriniz için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline dönüştürün. Sektörünüzün gelişimine, müşterilerinizin bilgilenmesine katkıda bulunacak içerikler yayınlayın. Bilgi sunmak ve fayda sağlamak, en iyi pazarlama faaliyetidir. Bilgi, İnternet'te yayılan en hızlı şeydir. Doğru bilgiyi, doğru şekilde sunarsanız, kitlenize ulaşırsınız.

Firmaların bilinçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla kaleme alınan, bir işletme için web sitesinin ne olduğu hakkındaki yazıya da göz atabilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bana ulaşabilirsiniz. Amacım, firmaların İnternet'te kendilerini doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeyi girişimcilere aktarmak.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Koray Kışlalı
 

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
349
Mesaj
364
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst