Oto Ekspertiz Nedir?

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Oto ekspertiz hizmeti bütün olarak ele alınırsa satın alınacak otomobilin veya satılacak otomobilin geçmişini gösteren hizmetin bütününe denir. Kullanılmış araba satın almadan önce oto ekspertiz raporunu almanız çok önemlidir. Binek araç, SUV, kamyon, servis otobüsleri ya da iş aracı modeli dahil olmak üzere tüm araçlara yaptırılabilir. Bu kelime eksper şeklinde Türkçeye çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir.

Oto Ekspertiz Nedir?


Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el ''oto ekspertiz'' ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla; otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir. Ekspertiz raporu ile arabayı her açıdan tanımlayabilir veya aracın kusurları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede, satın alınacak aracın geçmişi öğrenilebilir.

Belirtilen kontrollerden geçirilen araç hakkında rapor hazırlanır. Bu testler sonucunda tüm kusurlar tespit edilir ve raporda gösterilir. Araç alımında, aracın temiz olması alıcı için önemlidir. Fakat, bu durum her zaman alıcı tarafından doğru tespit edilememektedir. Satıcı, araçtaki herhangi kusuru gizleyebilir ya da alıcı tarafına kusurun olmadığını söyleyebilir. Bu durum, araç değerini yükseltecektir. Aracın temizliğinden emin olmak için oto ekspertiz işlemi yapılması gerekmektedir. Alıcı tarafından araç ve satıcı güvenini kazanmak aracın gerçek değerini tespit edebilmek için bu işlem yapılmalıdır.

Oto ekspertizde yapılan kontroller:

  • Kaporta Boya Kontrolleri.
  • Şase Kontrolü.
  • Motor Mekanik Kontroller.
  • Mekanik Alt Kontroller.
  • Diagnostic (OBD Beyin Testi).
  • İç – Dış Ekspertiz.
  • Fren/Amortisör/Yanal Kayma Test.
  • Dyno/Motor Güç Testi.
  • Elektronik Kontroller.

Ekspertizin Önemi Nedir?

İkinci el oto almadan önce yapılması gereken oto ekspertiz işleminin yapılmasıdır. Araç ekspertiz hizmeti hem güvenli sürüş, hem de satın alma açısından önemlidir. Araçtaki arıza ve benzeri kusurlar satın almadan önce bilinirse daha güvenli sürüşe olanak tanır. Ayrıca, almak istediğiniz araçta oluşan hasar, arıza ya da masraflar ile ilgili bilgi sahibi olursunuz. Bu duruma göre aracın değerini belirlemiş olursunuz. Kaza sorgusunda bir şey bulunmasa bile kaporta ve boya kontrollerinde son derece dikkatli olmak gerekir.

Bazen kaza durumlarında kaza kaydı oluşturulmadan şahıslar aralarında anlaşabilir.

Bu yüzden, aracın kazaya karışıp karışmadığını oto ekspertiz raporu sonucunda kaporta ve boya kontrolünden anlamak mümkündür. Bu tür konularda, tespit için oto ekspertiz uzmanı olan oto ustaları aracı her açıdan inceler ve size rapor sunar. Sunulanlar doğrultusunda aracı belirlenen fiyattan alıp almamak, tamamen sizin tercihinize kalır. Oto ekspertiz nedir sorusuna genel bir tanımlama yapmış olduk.

Ancak, bunun için genel bir tanım her zaman doğru değildir. Bu nedenle, nasıl yapılır sorusuna değinmek ve detaylı şekilde açıklamak gerekmektedir. Bu işlemin alıcı veya satıcı tarafında oldukça önemlidir. Eksper tarafından yapılacak işlemden önce aracın temiz şekilde servise gelmiş olması gerekmektedir. Temiz olmayan bir araç üzerinde mekanik ve boya kontrolü doğru sonuç vermeyecektir.
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst