Ne var ne yok?

Hoşgeldiniz. Forum: Buraya Bakınız

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Derecelendirme
5.00 yıldız

Buraya Bakınız

İş Geliştirme Uygulamaları
Yönetici
Katılım
6 Haziran 2019
Mesajlar
1,399
Tepkime puanı
124
Puanları
63
Konum
Türkiye
Web sitesi
www.burayabakiniz.com
Makale nedir ve nasıl yazılır merak edilen bir konudur. Dolayısıyla günümüz internet medyasında en önemli makale kavramı nedir? Herhangi bir konuda bir fikri savunmak ve kanıtlamak için yazılan bilgilendirici yazılara makale denir. Gazetelerde, dergi sitelerinde ve bloglarda yayınlanmaktadır. Bir olguyu veya konuyu açıklamak, farklı bir konuda fikir ve düşünce ortaya koymak, bir tezi savunmak veya desteklemek amacıyla yazılan yazılara "makale" denir. Bir gerçeği ispatlamak için yazılır ve yazımı sırasında bilimsel verilerden yararlanılır. Web sitesinin tanıtımında güçlü bilgilendirici yazılar hazırlanmalıdır.

Makale Nasıl Yazılır?​

Kaliteli bir makale yazabilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Makale, özgürlük temelli bir yazı türü değildir. Bu nedenle kurallar iyi bilinmelidir. Makale, makalenin konusunu seçerek başlar. Konular sanat, bilim, kültür, siyaset, sağlık, turizm olabilir. Açıklayıcı ve bilgilendirici bir dil kullanılarak yazılmalıdır. Seçilen konuyu dikkate alarak objektif bir dil kullanılarak yazılır. Yazarın tavrı ve kişiliği makalede hissedilmez. Makale, bir konu hakkında bilgi vermek, araştırma sonuçlarını paylaşmak veya bir görüşü savunmak için yazılan makaledir. Makaleler genellikle bilimsel araştırmalar, haberler veya güncel konular hakkında yazılır. Ancak her konuda makale yazılabilir. Makale yazımında bir konunun araştırılması ve incelenmesi sonucunda elde edilen bilgilerin doğru ve etkili bir şekilde sunulması önemlidir.

Makale yazımında aşağıdaki adımlar izlenebilir:​

  • Konuyu araştırmak: Makale yazmak için seçilecek konuyu anlamak ve araştırmak önemlidir.
  • Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak için güncel kaynaklardan yararlanılmalıdır.
  • Özet çalışması: Konunun özeti hazırlanır ve makalenin içeriği belirlenir.
  • Giriş: Konunun özeti ile birlikte neden önemli olduğunu açıklar ve okuyucunun dikkatini çekecek bir giriş yapar.
  • Geliştirme: Makalede seçilen konu hakkında detaylı bilgi verilir. Konu özetinde ifade edilen fikirler açık bir şekilde ifade edilmekte ve destekleyici veriler sunulmaktadır.
  • Sonuç: Makalede konu özetinde belirtilen fikirlerin özeti olarak sunulmakta ve makalenin amacına ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilmektedir.
  • Kaynakça: Makalede kullanılan kaynakların listesi verilir.
  • Özet: Makalede anlatılanların özeti şeklinde yazılır ve makalenin ana fikirlerini özetler.

Makale yazımında dilin doğru ve etkili kullanımı, araştırmaların doğruluğu ve doğru kaynakların kullanılması gerekmektedir. Sonuç bölümünde ise anlatılan konunun savunması sonuca varmaktadır. Makalenin makale özelliği taşıyabilmesi için sonuç kısmının kesin olması gerekir. Hüküm kesin, geçerli ve konusuna aykırı olmamalıdır.

Makalenize geri bağlantı almak için: https://www.weblink.web.tr/ adresini ziyaret edin.
 
Son düzenleme:
Üst