Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
İnsanın yaşı ilerledikçe, kemik ağrıları hissedilmeye başlar. İnsan vücudunda, iki tür kemik vardır. Bunlar, kortikal ve trabeküler kemiklerdir. Trabeküler kemik, kortikal kemiğe göre daha azdır ve kemiklerin, uç kısmında ve omurgada bulunur. Bu kemiğin, yapım ve yıkım hızı daha fazladır. Kırılganlığa hassas olan kemik, trabeküler kemiktir. Kemik erimesi, en çok omurlar, kalça kemiği ve bileklerde görülür. Diğer kemiklerde görülme olasılığı da vardır.

Bunun sonucunda, boy kısalığı ya da hayati önem arz eden kırıklar oluşabilir. Menopoz döneminde, kemik erimesi artar. Bu, artış ne kadar fazla olursa, ileri yaşlarda kemik kırığıyla karşılaşma ihtimali o kadar artar. Çünkü, hızlı kemik kaybı menopoz başladıktan sonra, 15 yıl kadar sürer. Daha sonra, kemik kaybı azalır. İşte, bu ara dönemdeki kayıp, o yüzden bu kadar önemlidir. Bunu, minimum zararla atlatmak, ileride oluşacak kemik kırıklarının önüne geçmek için şarttır.

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik erimesi, "kemiklerin gözenekli hale gelmesi" şeklinde ifade edilebilir. Kemiklerin en güçlü olduğu dönem, 30 yaş civarındadır. Daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı, yaşam süreleri içerisinde kemik erimesi ile ilişkili bir kırık yaşayacaktır.

Kemik Erimesinin Belirtileri.


Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz, bir kırıkla karşılaştığınızda ya da vücudunuzun duruşunda belirgin bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Omurlardaki değişimlerin neden olduğu sırt ağrısı kemik erimesinin ilk işareti olabilir.

Kemik erimesi ve kırıklar.


Kemik erimesi her yıl 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. Omur basısına bağlı kırıklar en sık rastlanan tipidir. Omurlarda oluşan çok küçük kırıklar sonucunda omurda çökme olabilir, bu nedenle omurganın biçimi değişebilir. Kalça kırıkları uzun süren hareket sorunlarına neden olup, ölüm riskini artırabilir. Kemik erimesi olanlarda el bileği kemikleri, leğen kemiği ve diğer kemiklerde de kırıklara sık rastlanır.

Kemik Erimesi Neden Olur?


Sağlıklı bir yaşlılık için doğru ve dengeli beslenmenin yanında, asitli içecek ve gıdalardan uzak durulması gerektiğinin yanında, “Yanlış beslenme ve asitli içecekler, kemik erimesine neden olan en önemli faktör; yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır. Aynı zamanda hareketsiz yaşam, kalsiyum, magnezyum, potasyum, C - A - B6 - B12 vitamini eksiklikleri; yetersiz çinko ve folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı, kemik erimesine yol açmaktadır.

Osteoporoz, başlangıç evresinde herhangi bir şikayet yapmadığı için sinsi seyretmektedir. İlerledikçe kemik dokusu zayıflamakta, kırık oluşumu, omurgada çökme sonucu boy kısalığı, kamburluk ve kemik ağrısı gelişmektedir”. Günümüzde, asitli içeceklerin yanında, yanlış beslenmeyle birlikte sinsi ilerleyen ve kemik erimesine neden olan en önemli faktörler; yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır. Aynı zamanda, hareketsiz yaşam, bazı vitamin eksiklikleri, yetersiz çinko ve folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı, kemiklerin en büyük düşmanıdır.
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
347
Mesaj
362
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst