Ne var ne yok?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kanser Nedir?

P

Porsuk53

Guest
Hücre denilince akıllara gelen ilk şey, yaşamın en küçük parçası olduğudur. İnsanoğlu, milyonlarca hücre ve bu hücrelerin bölünmeleri sayesinde oluşur. Peki, hücreler yaşam için ne derece önemlidir? Bunun cevabı ise hücrenin bir organizmayı, yani canlıyı oluşturmasıdır. Birçok, hücre çeşidi vardır. Bunların, yararlı olanları olduğu gibi zararlı olanları da vardır. Zarar oranı bakımından en yaygın olan ve en çok bilinen hücre ise kanser hücresidir. Kanser hücresi oluştuğu andan itibaren hızla yayılma ve bölünme sürecine girer.

Kanser hücresi, son derece tehlikelidir.​


Aslında, bu hücreler kendiliğinden oluşmuyor. Sağlam hücrenin, kanserli hücreye dönüşmesi ile oluşuyor. Peki bunlar, bölünerek arttığı zaman neye dönüşüyor?

Bu durumun, arkasındaki geçek ise tümore dönüşmesi diyebiliriz. Tümör iyi huylu veya kötü huylu olarak ikiye ayrılabilmektedir. Bu adımın, nasıl meydana geldiği durumu ise merak konusu olmuştur. İnsanın, DNA'sı ile ilgili olan bir durumdur. DNA hasarından kaynaklı, normal hücreler onarılmaya başlar. Ancak, kanserli hücreler bunu onaramaz ve çoğalır. Bunun yanı sıra, kötü huylu oluşan tümörler dokuya yayılması ile evre evre yayılma hızına ve alanına bağlı olarak genişleyebilmektedirler.

Erken Tespit ve Tedavi Süreci​


Bu hastalıkla, başa çıkabilmek adına yapılacak çalışmaların en başında, erken teşhis yer almaktadır. Kanser ve tümör gibi durumlar, ne kadar erken tespit edilebilirse başa çıkmak, bir o kadar kolay olacaktır. Prof.Dr. Hakan Karagöl'ün yapmış olduğu araştırma ve açıklamalarda, en çok üzerinde durduğu konu erken teşhis konusu olmaktadır. Hakan Karagöl, bu hastalık ile ilgili en ufak şüphe duyanların, tereddüt etmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği üzerinde durmuştur.

Özellikle, belli bir yaşın da üstünde olanların veya risk grubu içinde olan kişilerin; belli aralıklarla genel bir taramaya gitmesi gerektiğinden bahsetmiştir. Hakan Karagöl, önlem ve tedbirler erken alındığı taktirde, korkuya gerek olmadığından bahsetmektedir. Bu hastalığın, kolay yenilebilmesi için moral ve pozitif enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Düzenli ve sıkı bir tedavi ile moral yüksek tutulursa, hastalık çok kısa bir süre içerisinde yenilip eski, sağlıklı yaşama kavuşmak zor olmayacaktır.

Web Site: https://www.hakankaragol.com/
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst