İşletmelerin Pazarlama Sorunları

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
pazarlama_sorunlari.jpg


Globalleşme ile birlikte, dünya çapında birçok işletmenin aynı anda, ürün ve hizmet sunduğu günümüzde, pazarda başarılı olabilmek; pazarlama araçlarının optimum şekilde kullanılması gerekmektedir. Fakat kobiler, bilgi eksikliğinden dolayı, pazarlama konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren kobilerin, pazarlama sorunlarını; temel pazarlama faaliyetlerindeki etkinlik düzeyleri arasındaki farklılıkları tespit etmek, bu araştırmanın ana amacını oluşturmaktadır.

Pazarlama Sorunları, Nelerdir?​


Araştırmanın, yan amaçları sektör ayrımı olmaksızın, kobilerin yaşadığı sorunları tespit etmek ve temel pazarlama faaliyetlerinde; etkin olan ve olmayan diğer pazarlama konularında yaşanan sorunlar arasında, bir fark olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla İTO üyesi, 312 Kobi üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda, sanayi sektöründe faaliyet gösterenler ile hizmet sektöründe faaliyet gösterenler arasında; iç pazarda, pazarlama araştırması ve pazarlama karması sorunları vardır.

Dış pazarlarda ise ürünler, hizmetler, fiyatlar ile ilgili sorunlar ya da devlet desteğinden yararlanma konularında farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu unsurların tümünde sanayi sektöründekilerin, hizmet sektöründekilere oranla daha fazla sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Pazarlama departmanı, stratejik iş planı yapma, müşteri ve pazar veritabanı üst yönetime raporlama yapma gibi temel pazarlama faaliyetlerinde sanayi sektöründekilerin, hizmet sektöründekilere göre daha etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
 
Site Adı:
Anadolu Pazarlama
Web Site:
https://www.anadolupazarlama.web.tr/
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
291
Mesajlar
304
Kullanıcılar
69
Son üye
Ticaret.net.tr
Üst