İnternet Sitesi Tasarlamak

Bu yazı, bir internet sitesi tasarlamak hakkında, bildiklerimizi gözden geçirmemizi sağlayacak bilgiler sunmaktadır. Bu makalenin konusu, bir internet sitesinde tasarım kavramının, aslında ne olduğu hakkındadır. Bu kavramdan tam olarak neyi anlamamız gerektiği, gerekçeleri ile birlikte ele alınmıştır. Web sitesi tasarlamak denildiğinde, adı geçen tasarım kavramının, aslında neleri kapsadığından bahsedilmektedir. Bilinenden ayrı olarak, konuya farklı bir bakış açısı sunma gayretindedir.

Bu makale, İnternet'te başarılı olmak isteyen firmaları ve girişimcileri bilinçlendirmek amacıyla kaleme alınmıştır. Bu alanda üretimleri olan kişilere ve işletmelere de hitap etmektedir. Dikkat çekilmek istenen nokta, internet sitesinin yapımında adı geçen tasarım kavramının, bir görünümden öte, sürecin tamamını kapsayan bir faaliyet olduğudur.

Tasarım Denildiğinde Ne Anlıyoruz?​

İnternet sitesinde tasarım kavramına geçmeden önce, tasarım denildiğinde ne anladığımız konusuna değinelim. Tasarım denildiğinde ne anlıyoruz? Bu soru büyük oranda, bir şeyin görüntüsü ile ilgili cümlelerle cevaplandırılır. Tasarım kavramının, genellikle sadece görselliğe dair unsurları kapsadığı düşünülür.

Ancak, tasarım, sadece görünümle ilgili özellikleri tanımlayan bir kavram değildir. Örneğin, bir süreci tasarlamak, bir yazıyı tasarlamak, bir yayını tasarlamak gibi, daha geniş alanlara ait bir kavramdır. Bu nedenle, tasarım, işin bir bölümünden ziyade, faaliyetin ve sürecin tamamını tanımlamaktadır.

Tasarım kelimesi, Türk Dil Kurumu sözlüğünde, "Zihinde canlandırılan biçim, tasavvur." olarak yer almaktadır. Ek olarak yine aynı kaynakta, "Bir araştırma sürecinin çeşitli dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri tasarlayan çerçeve." olarak tanımlanmıştır. Bu ikinci tanım, konuyu büyük oranda özetlemektedir.

Tasarım, farklı sektörlerde kendine yer bulan, oldukça geniş bir kavram. Bu kavramı tanımlamak gerektiğinde, elbette tüm açıları ile konunun etraflıca değerlendirilmesi gerekir. Burada konu, bir internet sitesi çerçevesinde ele alındığından dolayı, tasarım kelimesinin sadece bu kapsamdaki tanımlarına değinilmiştir.

İnternet Sitesinde Tasarım Kavramı​

İnternet sitesinde tasarım kavramı hakkında söylenebilecek önemli bir nokta vardır. Söz konusu özellikle bir web sitesi olduğunda, tasarım kavramı, sadece nasıl göründüğü ile ilgili değildir. Bir web sitesi oluşturma, yayınlama ve geliştirme süreçlerini de kapsamaktadır.

Örneğin, söz konusu web projesinin planlanması bir tasarımdır. Web sitesindeki kullanıcıların nasıl ve ne şekilde yönlendirilmesi gerektiği, tasarlanması gereken hususlar arasındadır. Web sitenizdeki metinlerin oluşturulması, yazının tasarlanması anlamına gelmektedir. Tüm bu bilgileri taşıması gereken, güçlü bir altyapının da elbette ki tasarlanması gerekir. Tasarımın sadece görsel bir hadise olmadığını gösteren örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Firmalar genellikle web sitelerinin sadece nasıl göründükleri ile ilgilenirler. Öncelikle işin bu boyutunu önemserler. Kaldı ki, aslında birçok firmanın web site tasarımı da yanlıştır. Ancak bu ayrı bir yazının konusu elbette. Konumuz dahilinde değerlendirecek olursak, tasarım kavramı, şirketlerin web sitelerinde sadece görsel boyutla sınırlandırılmış görünüyor. Bu dar algı, haklı sebeplere dayanıyor elbette. Örneğin, internetin hayatımıza girdiği ilk zamanlarda, web sitelerinin sadece görsel kriterler göz önüne alınarak üretilmesi. İçerdiği bilgi ve altyapıdan ziyade, görünüm unsurlarına odaklanılarak yapılması, bu nedenlerden bazıları olabilir.

Bir internet sitesi tasarlamak, sadece arayüzündeki niteliklerle değil, nice farklı bileşenden oluşan bu karmaşık sürecin tamamını, doğru yönetmekle ilgilidir. İçeriğinde oldukça fazla sayıda katmanı barındıran, bu karmaşık sürecin tamamı, aslında bir tasarımdır.

Firmaların bilinçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla kaleme alınan, "Bir İşletme İçin Web Sitesi Nedir?" başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bana ulaşabilirsiniz. Amacım, firmaların İnternet'te kendilerini doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve tecrübeyi girişimcilere aktarmak.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Koray Kışlalı
 

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst