Ne var ne yok?

Hoşgeldiniz. Forum: Buraya Bakınız

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, öyleyse ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Zaman İçeriğin Kral Olduğu Söylenir

Koray Kışlalı

Pazar Danışmanı
Katılım
22 Eylül 2021
Mesajlar
11
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Konum
Ankara
Web sitesi
www.koraykislali.com
İnternette içerik oluşturucular ve okuyucular olarak, yazılı içeriğin gücünü yıllar önce keşfettik. Bir dönem çokça duyulan “içerik kraldır” sözünü hatırlarsınız. Bu slogan birçok makaleye, kitaba ve yayına konu olmuştur. Özellikle dijital pazarlama alanında çalışanlar bu yeni konsepti çok sevdiler, çok sevdiler. Hepimiz çok sevdik, sahiplendik. O zamanlar internet kullanıcıları olarak önemli olanın yazılı içerik olduğunu hepimiz kabul etmiştik. Bu aşama internet yayıncılığı için de önemli bir dönüm noktası oldu. O noktadan sonra hepimiz deli gibi içerikler ürettik. Memnunsan kralsın dediler. Evet içerik kraldır dedik. Yazdık, yazdık… Ve bilin bakalım; Krallarla doluydu. O andan itibaren, herkesin web sitesinde aşağı yukarı en az bir kralı oldu. Herkesin kral olduğu bir yerde doğal olarak internet sistemleri ve arama motorları kriterlerini krallara yakışır şekilde geliştirmiştir. Bu kriterler bir soruyu gündeme getirdi.

Bu kral kaliteli bir kral mı yoksa vasat bir kral mı?​

Bu soru, yazılı içeriğin varlığından ve hatta niceliğinden çok niteliği hakkında düşünmemizi sağlar. Bir makalenin sadece var olması yetmez, kaliteli olması da gerekir. Web sitenizde bir makale olması önemlidir. Ancak bu yeterli değil. Sadece olmak yetmez. Aynı zamanda yardımcı, yararlı ve bilgilendirici olmalıdır. Kısacası görevini yapmalı. Makalenin görevlerinden biri de okuyucuyu bilgilendirmektir. Bir yığın anlamsız sözden oluşan bir yazı bilgi vermekten uzaktır. Bu sadece saçmalık. Boş konuşma. Web sitenizde yazılı içeriğin olması elbette önemli. Hangi sektörde, ne iş yaparsanız yapın, web sitenizde mutlaka bir blog bölümü olmalı. Kitlenize faydalı içeriklerle ulaşmalısınız. Bu hususları yıllar önce herkes kabul etti ve uygulamakta. Buraya kadar tamamız. Ancak, yazılı içerik konusunda, günümüz internet yayıncılığının kriterleri, günden güne değişiyor ve gelişiyor. Her şeyden öte, içeriğinizin kaliteli olması, artık bir standart haline geldi.Icerik kraldir


Kaliteli İçerik Nedir?​

 • Peki "kaliteli içerik" tabirindeki "kalite" kelimesinden ne anlamalıyız?
 • Bu sıfat hangi unsurları içeriyor ve kaliteli içerik nedir?
 • Bir makalenin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız?
Bu sorulara cevap verebilmek için bir makaleyi kaliteli yapan kriterlerin neler olduğunu bilmeliyiz. Bu kriterlerden bazılarını aşağıdaki sorularda bulacaksınız. Bunlar konunun sadece küçük bir kısmı olmakla birlikte yine de faydalı olacaktır. Bu sorulara göz atarak hem konu hakkında fikir edinebilir hem de sitenizdeki yazıların kalitesi hakkında küçük bir test yapabilirsiniz.

Sitede barındırılan makaleler ve içerikler:
 • Bilgileri doğru bir şekilde sunuyor mu?
 • Düşünülerek mi yazılmış?
 • Odaklanmış mı, planlı mı yoksa kaliteli mi?
 • İnternetin yazma kriterlerini karşılıyor mu?
 • İnternetin anlayabileceği bir yapıda mı?
 • Web sitesinde bir güç yaratıyor mu?
 • Okunabilir ve okumaya değer mi, bir makale mi?
 • Gazetecilik unsurları içeriyor mu (5N1K)?
Verdiğiniz cevaplardan fazlası “Evet” ise sitenizdeki yazılar kaliteli demektir. Çoğunluk "Hayır" cevabını verirse, bir parça yazıdan daha fazlasına sahip olursunuz, sadece bir çöp tenekesi mektubunuz olur. Geçmişte içerik üretme sorunumuz günümüzde yerini boş içeriklere bırakmıştır. Bugünün sorunu artık içerik değil. Yeni sorunumuz, günden güne büyüyen vasat, özensiz, baştan savma yazılardan oluşan devasa bir çöplüğe sahip olmamız. Bir web sitesindeki her kelime, cümle ve satır, düşünülerek ve odaklanarak yazıldığında altın değerindedir. Web sitenizin değerli olmasını istiyorsanız öncelikle yazılarınızı değerli hale getirmelisiniz.

Ne kadar görsel bir çağda olduğumuzu söylesek de, ne olursa olsun internet; Görsel içeren yazılı bir iletişim aracıdır. Özellikle işletmeler için. İnternet faaliyetlerinde birçok fikir, yatırım ve bütçe doğru ve güçlü yazı ile desteklenmediği için muhataplarına ulaşamaz. Her şeyden önce, internetin ne olduğunu tam olarak anlamadığımıza inanıyorum. Bu bir süreç elbette. Bu yolculukta hep birlikteyiz. Anlamaya ve anlamaya çalışıyoruz.

Bu makale, internet yayıncılığını anlama yolculuğumuzda dijital alanda neler olduğuna dair kısa bir genel bakıştı. Umarım buradaki öneriler, işletmelerin yazılı içerik konusuna biraz daha özen ve dikkatle yaklaşmasına yardımcı olur. Firmaların bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla yazılan “Bir Web Sitesinde Yazılı Bilgilerin Önemi” başlıklı makaleye de göz atabilirsiniz. Bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Amacım firmaların internette kendilerini doğru ifade etmelerine destek olmak. Bu alanda edindiğim bilgi ve deneyimi girişimcilere aktarmak.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Koray Kışlalı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst