Elmalı ilçesi hakkında

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Elmalı, Antalya iline bağlı bir ilçedir. Antalya şehrinin 114 km batısındadır. Antalya elmalı ilçesi, Torosların bir kolu olan Beydağları ile çevrili»olduğudan dolayı şehir merkezinin bulunduğu yer adeta bir çanağı andırır. Bu çanak içinde ilçenin kuzeyinde Elmalı dağı, doğusunda Tilkicilik tepesi, batısında Topdağı tepesi, güneyinde de Elmalı ovası yer almaktadır. Elmalı ilçemize ait diğer bilgileri forumda takip edin.

Coğrafi konum; Elmalı ilçesi, Güney Anadolu’yu kapsayan Toros Dağları'nın Batı Akdeniz Bölgesi'nde uzanan kıvrımları arasına sıkışmış çanak şeklindeki bir plato üzerinde kurulmuştur. Kuzey yarımküre 46-46 doğu meridyen düzleminde ve 2503 m yüksekliğe varan Elmalı Dağı'nın güney eteğindedir.

Akarsuları düzenli bir rejim göstermez.
Elmalı da dağların eriyen karlarından oluşan çay ve dereler yukarıda belirtilen ovaların bazı yerlerin sulanmasında önemli rol oynar. 4 tarafının dağlarla çevrili olmasından dolayı ilçe, Akdeniz'den gelen ılık ve nemli hava kütlelerinin etkisine kapalı kalır. Dolayısıyla Akdeniz Bölgesinde bulunduğu halde karasal iklimin özellikleri daha ağır basmaktadır. İlçenin alçak kesimleri antropojen bozkırlarla kaplı iken yüksek kesimlerde yer yer ardıç ve sedir topluluklarına da rastlanır.
 
Son düzenleme:

Türkiye'de, Gelişim ve Değişime Hazır Mısınız?

Bugünün ülke şartlarında birçok konu hızlı bir şekilde değişim içine girdi. Bu değişim, birçok işletme açısından zorlu bir süreç olacaktır. Bu sürece hazır mısınız?

Forum istatistikleri

Konu
334
Mesaj
349
Üyeler
76
Son üye
07pixel
Üst