Ciro Üzerinden Kiraya Geçilmezse

Buraya Bakınız

Buraya Bakınız
Yönetici
Ciro üzerinden kiraya geçilmezse birçok mağaza kapanabilir. BMD Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerin aldıkları kiraların, mevcut halde cirolarının yüzde 30 ila 20’sini oluşturduğunu belirterek, AVM’lerin, yeni dönemde artık ciro üzerinde kira almaya geçmesi gerektiğini söyledi. Öncel, bu yapılmazsa pekçok mağaza kapanabilir, uyarısında bulundu. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yeni dönemde AVM sahiplerinin artık, sabit kira yerine ciro üzerinden kira alması gerektiğini söyledi. Perapost’un konuğu olan Öncel, “Eski sistemde sabit kira sistemiyle cirolarımızın, yüzde 30 ila 20’si kiraya gidiyordu.

Ancak, AVM’ler açıldığında mağazalar, bir anda eski cirolarını yakalamayacak. Başladığımızda, yaptığımız cirolarla elemanın maaşını mı verelim, kirasını mı ödeyelim. Kazancımız, bunlara yetmeyeceği için bu durumda, kapatmak daha verimli gelecek" dedi. Öncel, bunun önüne geçmek için ciro üzerinden kira sistemine geçilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Başka türlü bu işten sağ çıkılmayacak” açıklamasını yaptı.

avm-468128-min.jpg


“Elimizde çok fazla ürün kalacak”


AVM’lerin, nisan sonuna kadar kira almayacaklarını duyurduklarını ancak, genel giderleri almaya devam etme istekleri olduğunu dile getiren Öncel, “Şu anda kasamıza 1 lira bile girmiyor. Borçlarımız, mağaza yatırımlarımız var. Bununla ilgili ciddi taahhütlerimiz var.

Ayrıca, sattığımız ürünler dönemsel ürün.

Hazirana doğru, AVM’lerin açılacağını düşünürsek, elimizde çok ciddi ürün kalacak ve maliyetin altında, bu ürünleri satmak zorunda kalacağız. Bu nedenle, 385 marka ile 400 bine yakın çalışanı temsil eden BMD olarak aldığımız, prensip kararla mağazalar kapalı olduğu sürece, kira ve genel kira ödemeyeceğiz. Açıldıktan sonra, genel gider ödemeye başlayacağız.

Ancak, açıldıktan sonra da düşen talebe bağlı olarak belli bir süre daha kirasız bir dönem istiyoruz” dedi. Birçok kişinin, sermaye bulmak için evini mülkünü sattığını ifade eden Öncel, “Kontratları, hızlıca ciro kirasına çevirmekten başka çare bulamayacağız” diye konuştu.

Leyla İLHAN - Dunya.com
 
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
293
Mesajlar
306
Kullanıcılar
70
Son üye
Koray Kışlalı
Üst